W piątek, 13 maja br. blisko 60 nowych ochotników zasiliło szeregi 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Są to osoby bez doświadczenia wojskowego, które przystąpiły do 16-dniowego szkolenia podstawowego. Wszyscy podjęli odpowiedzialną decyzje, aby służyć Ojczyźnie i lokalnym społecznościom, z których się wywodzą.

REKLAMA

Rdzeń szkolenia podstawowego, w którym będą uczestniczyć żołnierze stanowi oczywiście szkolenie bojowe, w którym realizuje się między innymi: działanie żołnierza na polu walki, terenoznawstwo, elementy SERE i oczywiście szkolenie strzeleckie.

Podsumowaniem szkolenia jest tzw. pętla taktyczna, która stanowi szereg zadań taktycznych, obejmujących zagadnienia z zakresu całego szkolenia podstawowego, zaliczanych w ciągu 12-godzinnego ćwiczenia zintegrowanego pododdziałów szkolnych. Wykonywane jest niezależnie od warunków pogodowych i jest dość intensywne, żołnierze muszą się nie tylko wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, ważne jest również przygotowanie fizyczne i mentalne. Ostatni dzień szkolenia praktycznego stanowi dzień złożenia przysięgi wojskowej.

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. Oprócz samorealizacji i możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji żołnierze otrzymują również nieopodatkowane uposażenie za każdy dzień służby. Dodatkowo Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen.

źródło: WOT

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki