Problem dzików pozostaje w Jaworznie nierozwiązany. Władze miasta postanowiły kontynuować więc współpracę z Kołem Łowieckim „Słonka”, polegającą m.in. na odstrzale zwierząt, co na pewien czas zmniejszyło aktywność zwierząt w mieście.

REKLAMA

Do zadań Koła Łowieckiego „Słonka” należały, wg podpisanej w 2021 roku umowy, wybudowanie poza terenem zabudowanym, w miejscach, gdzie zwierzęta najczęściej przebywają, nęcisk dla dzików, a następnie ich odstrzał.

Jak podaje urząd miejski, na terenie gminy powstało łącznie 10 takich nęcisk (Łubowiec, Dąbrowa Narodowa, Osiedle Stałe, Podłęże, Gigant, Podwale, Centrum i Skałka).

Umowa przewidywała odstrzał 50 dzików, co zostało zrealizowane. Co więcej, na terenie nęcisk odstrzelono dodatkowo 32 zwierzęta w ramach dalszych działań.

Jak informuje urząd, na pewien czas poprawiło to sytuację ze zwierzętami w Jaworznie, jednak po okresie zimowym do władz miasta zaczęły docierać sygnały, że liczba dzików ponownie się zwiększa. Postanowiono podpisać koleją umowę ze „Słonką”, ponownie na odstrzał 50 zwierząt.

Podjęte działania spowodowały, iż na jakiś czas sytuacja się uspokoiła, lecz po okresie zimowym liczba zgłoszeń od mieszkańców znów się zwiększyła i dlatego w marcu br. podpisano kolejną umowę z KŁ „Słonka” o podobnej treści – tłumaczy Bartosz Nowak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Jaworznie. – Gmina sfinansuje zakup karmy do nęcisk w celu wabienia zwierząt, a Koło ma obowiązek odstrzelić 50 sztuk dzików. Nęciska są zorganizowane w polach i nieużytkach, w pobliżu wymienionych osiedli mieszkaniowych i są oznakowane specjalnymi tablicami. Dlatego jeśli ktoś trafi na takie miejsce, powinien natychmiast się z niego oddalić. Do tej pory odstrzelono już 18 dzików.

Jak dodaje urząd, ponowny doraźny odstrzał zwierząt na terenie osiedli mieszkaniowych nie jest obecnie rozważany.

źródło: UM Jaworzno

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki