REKLAMA

Piece laboratoryjne są wykorzystywane w różnych ośrodkach badawczych i przemysłowych. Zgodnie ze specyfikacją techniczną, osiągają wyjątkowo wysokie temperatury. Przeczytaj, jak funkcjonują te urządzenia i jakie jest ich praktyczne zastosowanie. Na koniec dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze pieca.

Piece laboratoryjne są wykorzystywane w różnych ośrodkach badawczych i przemysłowych. Zgodnie ze specyfikacją techniczną, osiągają wyjątkowo wysokie temperatury. Przeczytaj, jak funkcjonują te urządzenia i jakie jest ich praktyczne zastosowanie. Na koniec dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze pieca.

Czym są piece laboratoryjne?

Piece laboratoryjne, nazywane też wysokotemperaturowymi, to zaawansowane urządzenia grzewcze do obróbki termicznej próbki. Stanowią jedne z podstawowych maszyn w zakładach chemicznych oraz petrochemicznych, ale nie tylko. W gruncie rzeczy możliwości wykorzystania pieców laboratoryjnych są bardzo szerokie. Ich wyjątkowa konstrukcja sprawia, że urządzenia mogą być eksploatowane nawet w trudnych warunkach przemysłowych. Niektóre topowe modele dodatkowo pozwalają na podgrzewanie elementów w kontrolowanej atmosferze bądź w próżni. Renomowani producenci pieców dbają o to, by ich urządzenia były energooszczędne, wydajne i bezpieczne dla laborantów oraz innych użytkowników.

Zastosowanie pieców wysokotemperaturowych

Laboratoryjne piece mogą osiągać bardzo wysokie temperatury, mieszczące się w zakresie od 700 do 3000ºC. To sprawia, że urządzenia oferują szerokie spektrum możliwości. W laboratorium piece służą do oczyszczania, powlekania, suszenia i utwardzania, a nawet starzenia próbek. Do typowych zastosowań należą też testowanie ogniw paliwowych, badanie jakości katalizatorów lub kalibracja termopary.

Różne rodzaje pieców do laboratorium

W zależności od wybranych zastosowań laboratorium może dysponować różnymi rodzajami pieców. Każde urządzenie posiada inne parametry techniczne oraz cechy charakterystyczne, dlatego niekiedy w jednym obiekcie badawczym wykorzystywane są różne piece. Do najpopularniejszych typów należą:

  • Piece konwekcyjne i przemysłowe do 700ºC, w których wymiana ciepła następuje w wyniku zjawiska konwekcji, czyli ruchu gazów lub cieczy
  • Piece komorowe do 1800ºC, z komorą w kształcie sześcianu. Umożliwiają obróbkę termiczną większych ilości materiału w jednym czasie
  • Piece rurowe do 1800ºC, które ze względu na budowę można podzielić m.in. na dzielone obrotowe i gradientowe. Służą do szybkiego podgrzewania niewielkiego wsadu w pozycji poziomej lub pionowej
  • Piece próżniowe do 3000ºC, czyli zaawansowane urządzenia grzewcze, które mogą być używane z gazem reaktywnym lub obojętnym. Wśród nich można spotkać modele z elementami grzejnymi wewnątrz lub na zewnątrz odbiornika próżniowego (nazywane piecami z zimną lub gorącą ścianą)

Zakup pieca laboratoryjnego – na co zwracać uwagę?

Piec laboratoryjny to bardzo ważny element wyposażenia, który musi zapewniać wysoką moc grzewczą, szybkość obróbki i powtarzalność warunków dla każdego cyklu. Z drugiej strony, niezwykle istotna jest energooszczędność urządzenia, które pracuje przez wiele godzin dziennie. Nabywcy powinni zwrócić uwagę także na zastosowane przez producenta technologie, które zagwarantują jednolity rozkład temperatury na całej szerokości lub długości wsadu. Z uwagi na tak wysokie wymagania, najlepszym wyborem jest zakup urządzeń cenionej marki, takiej jak Carbolite Gero. Firma ta od ponad 80 lat dostarcza sprawdzone rozwiązania dla laboratoryjnej i przemysłowej obróbki cieplnej, a w jej ofercie znajdują się urządzenia najwyższej klasy.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki