REKLAMA

Medycyna jest jedną z najszybciej rozwijający się branż. Co roku powstaje setki różnych rozwiązań ułatwiający diagnostykę oraz monitorowanie stanu zdrowia, a także nowe terapie lekowe. 

Mimo iż w Polsce usługi e-konsultacji lekarskich istnieją od wielu lat, ich popularność wzrosła podczas trwania pandemii. Dwa lata temu w sieci pojawiły się hasła związane z receptą online, a także zwolnieniem lekarskim przez internet. Podczas trwania lockdownu był utrudniony dostęp do lekarzy, więc pacjenci poszukiwali alternatywnych form kontaktu w których mogliby uzyskać e-receptę lub zwolnienie lekarskie. 

Uzyskanie e-recepty podczas telefonicznej konsultacji lekarskiej jest możliwe dzięki rozwiązaniom, które zostały wprowadzone w 2019 roku przez Ministerstwo Zdrowia. E-recepta umożliwia przekazanie recepty bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Recepta online to jest e-recepta, która została uzyskana podczas e-porady lekarskiej. 

Recepta przez internet jest legalnym dokumentem, ponieważ jest wystawiona bardzo często przez lekarza z uprawieniami, a czasami przez pielęgniarkę lub położną. Wygląd e-recepty niczym się nie różni od recepty uzyskanej podczas konsultacji stacjonarnej. Również nie ma na niej informacji, że leki zostały zalecone podczas e-wizyty. 

Receptę online można uzyskać w placówce MEDSPAN https://medspan.pl/

E-recepta w kilkanaście minut

Jest kilkadziesiąt firm – placówek medycznych, które informują o możliwości uzyskania recepty w kilkadziesiąt minut. Jest to ciekawe rozwiązanie z którego korzysta coraz więcej polaków ze względu na kilka zalet jakie są związane z telemedycyną. Jedną z nich jest właśnie krótki czas oczekiwania na konsultacje lekarską. Bardzo często wystarczy wypełnić formularz online, opłacić usługę i po kilku minutach można się spodziewać wiadomości SMS z kodem e-recepty. 

Z usług chętnie korzystają osoby, które stosują leki w ramach przewlekłych terapii. Podczas konsultacji można otrzymać receptę online na leki, które są stosowane w leczeniu alergii, zmian skórnych czy nawet tabletki antykoncepcyjne. Warto pamiętać, że w Polsce jest zakaz sprzedaży recept, więc każdy formularz jest analizowany przez lekarza, który ma prawo odmówić wystawienia recepty ze względu na brak wskazań medycznych. 

Lekarz jest odpowiedzialny za każdą swoją decyzję medyczną, więc nie zawsze będzie możliwość uzyskania recepty w trakcie teleporady, ponieważ niekiedy pacjent powinien skontaktować się z lekarzem podczas wizyty stacjonarnej celem przeprowadzenia badania fizykalnego. Ponadto recepta na leki o potencjale uzależniającym powinna być wystawiona przez lekarza prowadzącego, gdyż leczenie powinno być pod kontrolą jednego specjalisty. 

E-receptę na tabletki antykoncepcyjne można także otrzymać w MEDSPAN https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/

Jak przebiega proces? 

Po wybraniu placówki medycznej warto zapoznać się z regulaminem, ponieważ są tam istotne informacje związane z realizacją konsultacji lekarskiej. Następnie należy bardzo dokładnie wypełnić formularz medyczny oraz podać dane osobowe, które umożliwią wystawienie recepty przez internet. Finalnie należy opłacić usługę, wybierając odpowiednią formę płatności. Należy pamiętać o tym, że usługa zostanie zrealizowana dopiero po zaksięgowaniu płatności. 

W zależności od wyboru formy kontaktu z lekarzem (czat, telefon, formularz medyczny, wideokonferencja) zostaną przekazane dalsze instrukcje, a czasami tylko przesłana wiadomość SMS z kodem do apteki, który umożliwi realizację e-recepty

Istotne jest to, aby szczegółowo opisać dolegliwości zdrowotne, ponieważ jeżeli lekarz będzie miał wątpliwości lub dodatkowe pytania, to może zostać przesłana odpowiednia informacja. Może to wydłużyć czas realizacji usługi. Zazwyczaj po konsultacji lekarskiej jest przesłana wiadomość e-mail w której jest zawarta dokumentacja medyczna wraz z zaleceniami. 

Proces realizacji teleporady jest bardzo podobny w różnych placówkach medycznych, dlatego można zapoznać się z kilkoma placówkami i sprawdzić dostępne opcje oraz przebieg konsultacji. 

Recepta online w sytuacji kryzysowej

Kolejną zaletą usług telemedycznych jest możliwość realizacji konsultacji lekarskiej z możliwością otrzymania recepty online podczas pobytu na urlopie, czy nawet będąc w pracy lub w sytuacji w której dostęp do lekarza prowadzącego jest utrudniony. 

Usługi szczególnie przydają się w sytuacji w której należy zastosować antykoncepcje awaryjną. Tabletka dzień po powinna być spożyta jak najszybciej po incydencie. W przychodniach online, które pracują 24/7 e-receptę nawet można otrzymać w nocy, więc jest to bardzo przydatna opcja, która może zniwelować stres związany z poszukiwaniem najbliższego wolnego terminu u lekarza. 

E-receptę na tabletki dzień w MEDSPAN https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/

System e-recept, e-skierowań czy e-zwolnień lekarskich jest początkiem rozwoju usług telemedycznych w Polsce. Firmy pracują nad rozwiązaniami, które mają ułatwić zdalną kontrolę pacjentów zmagających się z przewlekłymi chorobami, a także powstają urządzenia, które mają wspomóc diagnostykę podczas e-konsultacji lekarskich

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki