REKLAMA

Utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, rozwód, problemy wychowawcze z dzieckiem – jest wiele powodów, które sprawiają, że potrzebna jest pomoc psychologa. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie, dlatego w przypadku trudności życiowych warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dzięki jego spojrzeniu można rozwiązać sytuacje, które wcześniej wydawały się nie do rozwiązania. W jakich sprawach pomaga psycholog w Grodzisku Mazowieckim?

Kiedy można zgłosić się do psychologa?

Szczegółowe wytyczne dotyczące potrzeby wizyty u psychologa nie istnieją. Sam pacjent musi chcieć spotkać się z psychologiem i rozpocząć współpracę z nimi. Do specjalisty warto zgłosić się, gdy trudności życiowe sprawiają, że odczuwa się pogorszenie nastroju, brak energii do działania i niechęć do nawiązywania relacji społecznych. Jeśli czujesz, że potrzebny ci psycholog, Grodzisk Mazowiecki to miasto, w którym bez problemu znajdziesz profesjonalną pomoc. Wizyta odbywa się wtedy, gdy sam pacjent tego potrzebuje.

Wizyty u psychologa są przeznaczone zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Mogą zgłosić się na nie pojedyncze osoby, jak i całe rodziny w zależności od problemu, z jakim się zmagają. Psycholog przyjmuje osoby dorosłe w każdym wieku bez względu na stan zdrowia i trudności emocjonalne, jakie im doskwierają. W przypadku dzieci wizyty są zalecane w szczególności dla nastolatków, którzy sprawiają problemy wychowawcze i mają trudności związane z okresem dojrzewania.

Psychoterapia indywidualna i rodzinna

Psycholog przyjmuje pacjentów na spotkania indywidualne oraz wizyty dla całych rodzin. Wizyty są ustalane w porozumieniu z pacjentami. Psycholog może zalecić wizytę rodzinną, nawet gdy pacjent zgłosi się do niego indywidualnie. Zalecenia takie pojawiają się w sytuacji, gdy przyczyna problemów emocjonalnych jest związana z niezdrowymi relacjami rodzinnymi i niewyjaśnionymi konfliktami. Niemożliwe jest jednak zmuszenie pozostałych członków rodziny do uczestnictwa w terapii wraz z pacjentem, dlatego psycholog dostosowuje swoje działania i charakter współpracy z pacjentem do indywidualnej sytuacji każdej osoby, która się do niego zgłasza.

Psychoterapia rodzinna jest polecana w szczególności rodzicom, którzy borykają się z trudnościami wychowawczymi. Wspólne spotkanie rodziców i dzieci w towarzystwie psychologa umożliwiają wypracowanie nowych schematów komunikacji w rodzinie i omówienie sytuacji konfliktowych w celu niedopuszczenia do ich powtarzania się. Terapia rodzinna jest również dobrym rozwiązaniem, gdy dziecko cierpi na zaburzenia takie jak: anoreksja, bulimia, autoagresja.

Spotkania z psychologiem jako uzupełnienie leczenia depresji

Depresja jest jedną z najpoważniejszych chorób psychicznych i jednocześnie jedną z tych, na które zapada najwięcej osób. Długotrwałe obniżenie nastroju, myśli samobójcze i brak powodów do życia, sprawiają, że pacjent może targnąć się na swoje życie. Psychiatra wdraża leczenie farmakologiczne, jednak ono nie rozwiązuje wszystkich problemów emocjonalnych. Leczenie za pomocą środków antydepresyjnych powinno się wspierać poprzez psychoterapię. Psycholog podczas rozmów z pacjentem pomaga mu ułożyć nowe schematy zachowania i myślowe, by w przyszłości nie dopuścić do nawrotu depresji.

Psychoterapia dla pacjentów z depresją wymaga wielu wizyt. Podczas jednego spotkania niemożliwe jest omówienie wszystkich problemów pacjenta i znalezienie ich rozwiązania. Regularne wizyty u psychologa pomagają stopniowo budować pewność siebie u chorego i uczyć go, jak radzić sobie z problemami na co dzień. Regularne wizyty w gabinecie psychologicznym odbywają się zgodnie z grafikiem ustalonym przez specjalistę. W chwili, gdy pacjent z depresją będzie potrafił samodzielnie radzić sobie z problemami, psycholog zakończy psychoterapię.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki