czwartek, 18 kwietnia, 2024

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o prohormonach

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneWszystko, co powinieneś wiedzieć o prohormonach

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o prohormonach

- Advertisement -

Każdy sportowiec zapewne zetknął się z nazwą prohormonów w momencie wyboru suplementów przyspieszających metabolizm. Czym różnią się jednak od sterydów i jak je skuteczni stosować? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Czym tak naprawdę są prohormony?

 

Mało kto wie, ale prohormony to naturalnie występujące w organizmie związki, z których powstają hormony. Sportowcy pod tą nazwą znają jednak substancje, które są pochodną hormonów. Ich działanie w dużej mierze polega na specyficznej przemianie w anaboliki przyspieszające metabolizm. 

Prohormony a sterydy – różnice

 

Prohormony od sterydów różnią się przede wszystkim sposobem oraz szybkością działania. Sterydy anaboliczne bowiem w dość szybkim czasie zwiększają wytrzymałość organizmu i przyspieszają wzrost mięśni, i równie szybko redukują nadmiar tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak dowiedziono, że sterydy znacznie mniej korzystnie wpływają na zdrowie, przynosząc za to sporo negatywnych konsekwencji i skutków ubocznych wynikających z ich stosowania.

 

Z kolei prohormony uważane są za bezpieczniejszą alternatywę anabolików. Choć przyrost tkanki mięśniowej z ich udziałem odbywa się wolniej i efekty są ich stosowania są mniej wyraźne, tak fakt uzupełniającego działania dla hormonów, które naturalnie występują w ludzkim organizmie jest o wiele zdrowszy. 

Do czego przyczyniają się prohormony?

 

Jak już zostało wspomniane, zadaniem prohormonów jest wzmocnienie działania hormonów naturalnych. Taki booster, stosowany regularnie i według zaleceń sprawia, że hormony działają silniej niż zazwyczaj, dzięki czemu możliwy jest przyrost mięśni, jak i wytrzymałość i wydolność organizmu. Oprócz tego zwiększają przyswajalność składników odżywczych pochodzących z pożywienia i hamują katabolizm. 

Niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę, że i one mogą (choć w zdecydowanie mniejszym stopniu) skutkować pogorszeniem się kondycji skóry twarzy (trądzik), nadprodukcją sebum, uszkodzeniem wątroby, wahaniem nastrojów czy nawet napadami agresji. Do skutków ubocznych należą także problemy takie jak niskie libido czy powiększenie prostaty u mężczyzn, ale także wzrost poziomu estrogenów. Dlatego najważniejszą zasadą podczas przyjmowania prohormonów jest stosowanie ich według zaleceń producenta. Jeśli jednak zauważymy u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, pomóc w ich redukcji może miesięczna przerwa od stosowania prohormonów. Oprócz tego warto stosować środki osłonowe, które odpowiednio zabezpieczą organizm przed ewentualnym szkoldiwym działaniem prohormonów.

- Advertisment -

Donald Tusk i Piotr Duda na finiszu poparli kandydatów

Ostatnie dni kampanii wyborczej w Jaworznie to gorący okres. W politycznej grze pojawili się politycy, którzy wyrazili swoje poparcie dla kandydatów przed drugą turą...

Zawodnicy klubu Fighting Jaworzno z medalami na mistrzostwach Polski

W dniach 12-14.04.2024 roku w Będzinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Kickboxingu. Zawodnicy Klubu  „Fighting Jaworzno” realizując zadanie pod nazwą „ Kickboxing dla każdego”- które...

Szóste spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na szóste spotkanie z cyklu z „Z Historią na Ty”. Jest to jednocześnie ostatnia część z trylogii dotyczącej tzw. obozu...