REKLAMA

Każdy kto ma dwójkę dzieci i tylko dwa pokoje, wie jak ciężkim zadaniem jest, aby zaaranżować ich pokój wspólny. Czy to mieszkanie w centrum, czy też domy pod Warszawą, sprawa jest równie skomplikowana. Sytuacja wygląda najtrudniej, jeśli jest to pokój wspólny dla chłopca i dziewczynki, a nie dla dzieci tej samej płci. Oczywiście ta druga opcja też do najłatwiejszych nie należy, trzeba tu pogodzić gusta i zainteresowania obojga dzieci, a jednocześnie zapewnić im przestrzeń do integracji, wspólnej zabawy. Trzeba tutaj naprawdę porządnie podejść do sprawy, gdyż być może przez długi czas nie będzie możliwości, aby zapewnić dzieciom osobne pokoje, co może prowadzić do wielu konfliktów. Jakie są najważniejsze zalecenia, aby dzieci czuły się swobodnie w swoich przestrzeniach? Na co warto zwrócić szczególną uwagą? A przede wszystkim jak urządzić wspólne pomieszczenie dla chłopca i dziewczynki tak, aby czuli się w nim dobrze?

Najważniejsza jest przestrzeń prywatna

Niezależnie od tego, czy jest to pokój dla dwóch dziewczynek, chłopców, czy też dla dziewczynki i chłopca, najważniejszym punktem jest, aby zadbać o przestrzeń prywatną dla obojga z nich. Jest to szczególnie istotne podczas gdy Twoje pociechy dorastają, potrzebuję one czuć wtedy swobodę i mieć jak największą prywatność. Dobrze jest podzielić pokój na dwie strefy, jedna powinno należeć do jednej pociechy, natomiast kolejna do drugiej, ewentualnie można im zapewnić jeszcze przestrzeń wspólną, w której będą się mogły integrować. W części własnej powinno znajdować się przede wszystkim łóżko oraz miejsce pracy, biurko, przy którym dziecko będzie mogło wykonywać swoje obowiązki. Do tego ulubione zabawki, przedmioty służące im do wykonywania pasji, organizery, które będą zamykane, aby dziecko miało poczucie prywatności, tego że rzecz należy tylko i wyłącznie do niego. Część wspólna powinna zawierać przede wszystkim przedmioty, dzięki którym czas, który dzieci będą ze sobą spędzać będzie przyjemny.

Jak pogodzić ze sobą stylistykę?

To zadanie nie należy do najprostszych, pogodzenie gustu jednego dziecka z drugim to nie lada wyzwanie. Dobrze jest w takim razie, aby ogólna stylistyka pokoju była neutralna, dobrze sprawdzi się tu biel, bądź wszelkiego rodzaju beże. Dobrze, aby dzieci w swoich strefach mogły wyrażać swoją kreatywność, swój indywidualny gust. Meble również powinny być stosunkowo neutralne, powinny spajać ze sobą całą przestrzeń. Jeśli chodzi o dodatki, daj dzieciom zaszaleć, pozwól im wybrać je według ich upodobań, ważnym jest, aby Twoje pociechy czuły, że mają wpływ na miejsce, w którym spędzają czas czy to w samotności czy też wspólnie.

Na co należy zwrócić uwagę?

Jeśli pokój dzielą dwie dziewczynki, bądź dwóch chłopców Twoja sytuacja jest trochę łatwiejsza. Wiadomo, że łatwiej jest pogodzić ze sobą rzeczy, którymi się bawią, kolorystykę, szczególnie gdy dzieci są małe. Wtedy nawet można pokusić się o łóżko piętrowe, zaoszczędzi wiele miejsca, a dla pociech będzie stanowiło naprawdę świetną zabawę. Wiadomym jest, że później trzeba będzie wydać środki na to, aby je wymienić na takie bardziej odpowiednie dla dzieci w starszym wieku. Pokoje koedukacyjne znacznie trudniej jest ze sobą pogodzić, tutaj najlepiej jest od razu wydzielić dzieciom strefy, szczególnie jeśli istnieje pomiędzy nimi znacząca różnica wiekowa.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki