Czy pomnik Janka Martyniaka wróci na swoje miejsce? – Zadecydują o tym radni Jaworzna

Pomnik Jana Martyniaka wraca na afisz. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Jaworzna radni podejmą decyzje czy postawić upamiętniający go prawie 2-metrowy obelisk.

Jest to całkowita zmiana narracji, bo jeszcze kilka lat temu Instytut Pamięci Narodowej wydał opinie, według której istniejący wówczas pomnik należało zlikwidować, w ramach działań dekomunizacyjnych.

REKLAMA

To jest szał dekomunizacyjny, a wystarczyłoby myśleć własną głową, korzystać ze źródeł, które tutaj są w Jaworznie i nie byłoby problemu – mówi radna Barbara Sikora.

Radni w 2018 roku podjęli decyzje o likwidacji istniejącego pomnika Janka Martyniaka przy ulicy Ławczanej i tylko nieliczni z nich byli temu przeciwni. Wśród nich była radna Barbara Sikora, która dzisiaj dodaje, że gdyby wtedy sięgnąć do materiałów historycznych, które są w posiadaniu Jaworzna, to byłoby jasne, że Janek Martyniak należał do PPS, czyli Polskiej Partii Socjalistycznej, a nie PPR, Polskiej Partii Robotniczej, która była jednostką komunistyczną.

Radna uważa, że przedstawiciele JMM oraz PiS w radzie, zamiast zastanowić się na tym, to stanęli po stronie opinii IPN-u i przegłosowali likwidacje pomnika. Obecnie w miejscu pomnika stoi tablica pamiątkowa, którą ufundowali sami mieszkańcy.

Radni podejmą jednak na najbliższej sesji decyzje czy postawić upamiętniający Janka Martyniaka prawie 2-metrowy obelisk. Jest to możliwe dzięki Panu Dariuszowi Bondarowi, który zebrał 205 podpisów pod petycją skierowaną do Rady Miejskiej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej, dzięki czemu IPN zmienił swoją decyzję.

Janek Martyniak brał udział w sabotażach czy dywersjach i zrobił wiele dla zachowania przez Polskę suwerenności. Jeżeli radni się zgodzą, to w przyszłości mieszkańcy będą mogli składać kwiaty i zapalać znicze pod godnym monumentem upamiętniającym osobę Jana Martyniaka.

Historia Jana Martyniaka. Mieszkańcy Jaworzna pamiętają o bohaterskim nastolatku.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki