REKLAMA

Metoda toczenia CNC jest dziś coraz powszechniej wykorzystywana w różnych branżach. To szybka i skuteczna technika pozwalająca uzyskać znakomite rezultaty. Sprawdź, gdzie znajduje zastosowanie.

Na czym polega toczenie CNC?

Zanim omówimy wykorzystanie tej metody w różnych branżach, wyjaśnimy pokrótce, na czym ona polega. Toczenie CNC metalu to w pełni zautomatyzowany, bardzo precyzyjny proces. Polega na skrawaniu powierzchni materiału za pomocą ostrych noży tokarskich. Przedmiot umieszczony w tokarce zostaje wprawiony w ruch obrotowy, a jego zewnętrzna warstwa zostaje usunięta nożem tokarskim pracującym w ruchu liniowym. Grubość owej warstwy oraz inne parametry można w dowolny sposób ustawić w maszynie. Wysoka precyzja wykonania, wnikliwość obróbki, dbałość o detal oraz finalny kształt elementu zależą nie tylko od umiejętności tokarza, ale przede wszystkim od dokładności danych wprowadzonych do komputera sterującego.

Toczenie CNC metalu – zastosowanie

Toczenie CNC to metoda coraz powszechniej stosowana w różnych branżach. Trudno dziś nawet wyobrazić sobie inny sposób toczenia, ale i frezowania czy produkcji precyzyjnych przedmiotów z metalu bez używania skomputeryzowanych maszyn CNC. Toczenie precyzyjne CNC pozwala uzyskać wysoką dokładność nie tylko dla jednego przedmiotu, ale całej partii.

Dzięki wysokiej powtarzalności i precyzji produkcji, toczenie metalu metodą CNC znajduje zastosowanie w różnych branżach, począwszy od motoryzacji, przez produkcję przemysłową, meblarstwo czy rolnictwo, a skończywszy na dekoratorstwie. Zwłaszcza branża motoryzacyjna oraz rolnicza opierają dziś swą produkcję na masowym wytwarzaniu identycznych detali. Pojedyncze sztuki są zazwyczaj tylko prototypami, stosowanymi w pierwszym etapie produkcji, czyli w fazie projektowania.

Obróbka skrawaniem CNC w rolnictwie

Toczenie precyzyjne wykorzystujące CNC jest szczególnie często i chętnie stosowane w rolnictwie. Branża ta wyróżnia się stale rosnącym poziomem technologicznym oraz automatyzacji, co sprawia, że komponenty i detale metalowe używane w maszynach rolniczych muszą cechować się najlepszym dopasowaniem i wytrzymałością. Dlatego też toczenie CNC metalu sprawdza się tutaj doskonale. Staranne planowanie oraz organizacja prac tokarskich pozwala z sukcesem zakończyć projekt i uzyskać niezwykle precyzyjne elementy.

Toczenie metalu CNC w motoryzacji

Branża motoryzacyjna także powszechnie i na szeroką skalę wykorzystuje obróbkę skrawaniem CNC. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn tokarskich możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości elementów, charakteryzujących się dbałością o każdy detal. Toczenie CNC pozwala na wykonywanie różnego typu części samochodowych do fabryk produkujących pojazdy, ale też tworzenie części zamiennych do aut używanych. Metoda ta umożliwia profesjonalną obróbkę aluminium, stali oraz innych materiałów z wysoką dokładnością, z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej wydajności procesu produkcyjnego. To przekłada się m.in. na oszczędności materiałowe i finansowe.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki