REKLAMA

Muzyka to nie tylko sam dźwięk, ale także otaczająca nas atmosfera. Dlatego tak wielu audiofilów na nowo odkrywa zalety płyt winylowych.

Czym charakteryzują się płyty winylowe?

Od stworzenia mechanicznych rolek do pojawienia się płyty CD minęło ponad 150 lat. Ludzie opanowali wiele sposobów przechowywania i odtwarzania dźwięku. Jednak przyjemność, jaką czerpiemy ze słuchania płyt, wiąże się z osobistymi wspomnieniami. Format ten wciąż zyskuje popularność wśród melomanów.

Płyty Winylowe to płaskie czarne płyty z jednostronnym lub dwustronnym nagraniem dźwięku. Płyta nie przechowuje informacji graficznych, odtwarza jedynie sekwencję audio. Nagranie pierwszej płyty trwało 10 sekund.

Na syntetyczny dysk, na którym wyświetlane są fale dźwiękowe, nakładana jest ciągła ścieżka uzwojenia. Same utwory są wycinane przez maszynę zgodnie z falą dźwiękową oryginału. Igła przetwornika odtwarzacza porusza się po zarysowanych bruzdach i odtwarza nagranie dźwiękowe. Aby odtworzyć dźwięk przestrzenny i głośny z płyty stereofonicznej, używana jest specjalna głowica stereo. Ma dwa piezokryształy, które są ustawione prostopadle do siebie i pod kątem 45 ° do powierzchni płytki. Elementy są połączone z igłą za pomocą specjalnych popychaczy.

Gdy igła porusza się wzdłuż ścieżki dźwiękowej, na jej nierównej powierzchni pojawiają się wibracje. Trafia do przetwornika drgań, a dźwięk z niego jest już przekazywany do urządzenia wzmacniającego. W dźwięku analogowym nie ma takiego ograniczenia jak w cyfrowym.

Za co kochamy winyle?

Płytka wykonana jest z elastycznego i wytrzymałego tworzywa polimerowego. W jego środku znajduje się otwór 7 mm lub 24 mm do umieszczenia płyty na głowicy gramofonu. Grubość krążka to około 1,5 mm, ale czasami 3 mm. Cienka płyta waży 120 g, gruba około 220 g. Płyty można używać wielokrotnie, ale stanie się ona bezużyteczna, jeśli płyta zostanie porysowana lub zdeformowana. Pomimo tego, że dziś korzystanie z płyt CD jest znacznie wygodniejsze i szybsze, wielu melomanów preferuje format winylowy. Zaletami płyt gramofonowych są:

• Wysokiej jakości dźwięk przestrzenny: głos wykonawcy, instrumenty muzyczne, ogólny dźwięk nagrania.

• Możliwość przechowywania i nieskończona liczba cykli odtwarzania.

• Trudności w sfałszowaniu płyty.

Jak dbać o winyle – podstawowe zasady

Dotykanie powierzchni płyty winylowej to zły pomysł – bez względu na to, czy myłeś ręce, czy nie, to. Tłuszcz, brud i pot z palców dostaną się w rowki i zakłócą brzmienie muzyki. Płytę można brać tylko za krawędzie i etykietę.

Przechowuj płyty w specjalnych rękawach. Po odtworzeniu na gramofonie należy włożyć płytę z powrotem do koperty, żeby się nie kurzyła lub przypadkiem czymś zarysowała. Jednocześnie, jeśli często słuchasz płyty, wyciągasz ją i wkładasz tam i z powrotem, to oryginalna koperta prędzej czy później stanie się bezużyteczna. Ponadto zwykłe papierowe okładki mogą porysować płytę.

Koperty są podzielone na zewnętrzne i wewnętrzne. Te wewnętrzne powinny chronić płyty przed kurzem, zarysowaniami i gromadzeniem się elektryczności statycznej. Najlepiej używać kopert plastikowych lub polipropylenowych, żeby chronić płyty winylowe.

Układaj płyty pionowo w rzędzie, a nie poziomo. Jeśli ułożysz płyty jedną na drugiej, te dolne z czasem ulegają wygięciu. Dlatego kolekcja musi być przechowywana w pozycji pionowej.

Przechowuj płyty z dala od grzejników, grzejników i innych źródeł ciepła. Aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni na kopertach, unikaj wilgotnych miejsc. Nie powinieneś ich przechowywać, powiedzmy, w wiejskim domu w drewnianym domu lub w garażu. Wreszcie, twoja kolekcja nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie eksperymentuj ze środkami czyszczącymi. Do prostego oczyszczenia powierzchni z kurzu sprawdzi się woda destylowana. Do dokładniejszego czyszczenia lepiej używać certyfikowanych produktów. Więcej o płytach winylowych dowiesz się tutaj – https://salony.nautilus.net.pl.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki