REKLAMA

Jesteś na początku ścieżki zawodowej lub marzysz o zmianie pracy? Musisz przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne. Oprócz idealnego CV potrzebujesz też listu motywacyjnego, który przekona pracodawcę, że to właśnie ciebie powinien wybrać. Oto kilka porad, które pozwolą ci na napisanie idealnego podania – niezależnie od poziomu doświadczenia i branży.

Użyj odpowiedniego szablonu

Zamiast kreować dokument od zera i ryzykować, że zabraknie w nim istotnych sekcji, wybierz szablon listu motywacyjnego. Dzięki temu stworzysz estetyczne podanie. Co więcej, dostosujesz szatę graficzną do wyglądu twojego CV. To istotne, aby oba te dokumenty wyglądały podobnie. Jeśli będą ze sobą współgrać, na pewno zachwycą rekruterów.

Zaadresuj list i przywitaj się z konkretną osobą

Personalizacja dokumentów aplikacyjnych to klucz to sukcesu. Jeżeli pracodawca otrzymuje wiele listów motywacyjnych, które zaczynają się od “Szanowni Państwo”, z pewnością zwróci uwagę na taki dokument, który zaczyna się od zwrotu grzecznościowego z jego czy jej nazwiskiem, na przykład „Szanowny Panie Kowalski”.

Nazwisko pracodawcy czy rekrutera czasami można znaleźć w ofercie pracy. Jeśli nie ma tam takiej informacji, spróbuj wyszukać jej na LinkedIn, w Google czy nawet kontaktując się bezpośrednio z działem HR.

Przyciągnij uwagę potencjalnego szefa ciekawym wstępem

“W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę… chcę aplikować na stanowisko” – gdy rekruter po raz dziesiąty przeczyta taki wstęp, może być zniechęcony i momentalnie nastawić się negatywnie do danego kandydata. Zamiast takiego “miałkiego” wstępu, postaraj się od razu wzbudzić zainteresowanie. Możesz na przykład napisać ”Jestem specjalistą ds. mediów społecznościowych, gotowym do zwiększenia rozpoznawalności Państwa marki”.

Przedstaw siebie jako najlepszego kandydata

W treści listu motywacyjnego powinieneś opisać swoje osiągnięcia, umiejętności i cechy w taki sposób, aby przed pracodawcą malował się obraz idealnego kandydata. Koniecznie przejrzyj ofertę pracy i potraktuj ją jako źródło inspiracji. W rozwinięciu możesz na przykład opisać konkretne sytuacje, w których twoje kompetencje przyniosły korzyści firmie czy pomogły w rozwiązaniu jakiegoś problemu.

Wyraź nadzieję na spotkanie na rozmowie rekrutacyjnej

Nie kończ swojego listu krótkim pożegnaniem. Zasygnalizuj pracodawcy, że czekasz na jego odpowiedź. Podziękuj za czas poświęcony na zapoznanie się z twoją kandydaturą, a także wyraź nadzieję na spotkanie twarzą w twarz. W ten sposób pokażesz, że naprawdę zależy ci na spotkaniu, a także wykażesz się kurtuazją.

Nie zapomnij pożegnać się słowami “Z poważaniem” lub “Z wyrazami szacunku”.

Dokładnie zapoznaj się z ogłoszeniem o pracę

Tak, jak napisaliśmy wcześniej, ogłoszenie o pracę może być dla ciebie źródłem inspiracji do tego, co zamieścić w dokumentach aplikacyjnych. Warto też pamiętać, że podczas rekrutacji wielu pracodawców stosuje systemy śledzenia kandydatów. Są to specjalne programy, które skanują podanie, a następnie odrzucają te CV i listy motywacyjne, które nie zawierają słów kluczowych.

Zazwyczaj te słowa kluczowe to po prostu umiejętności wymagane od kandydatów. Zanim wyślesz swój list motywacyjny, upewnij się więc, że wspomniałeś w nim o najważniejszych umiejętnościach.

Uważaj na błędy

Kiedy napiszesz już swój list motywacyjny, nie wysyłaj go od razu do rekruterów. Najpierw na spokojnie sprawdź, czy nie ma w nim błędów. Literówki, błędy interpunkcyjne, nieczytelne sformułowania czy błędy gramatyczne to coś, czego pracodawcy nie tolerują. Wysyłając podanie z błędami, pokazujesz, że nie dbasz o szczegóły, a pracodawca może pomyśleć, że nie zależy ci na danej pracy.

Podsumowanie

Choć list motywacyjny nie jest obowiązkowym dokumentem (chyba, że pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę), to jego dodanie do podania może znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie wymarzonej posady. Postaraj się więc skorzystać z powyższych porad i napisać list motywacyjny, który zachwyci rekruterów.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki