REKLAMA

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe i nie ma się co oszukiwać. Na przedsiębiorcę czeka wiele przeszkód, ale nie oznacza to wcale, iż trzeba się zniechęcać. Dziś podpowiemy Wam, jak założyć spółkę z o.o., która cieszy się w Polsce dużą popularnością.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – co warto wiedzieć?

Wydawałoby się, że pandemia spowodowała niższy odsetek zakładania firm, jednak nic bardziej mylnego. Okazuje się, że ilość zarejestrowanych spółek w zeszłym roku wzrosła o 1% w stosunku do lat ubiegłych. Największym wzrostem może pochwalić się branża komunikacyjna czy informacyjna. Wyobraźcie sobie, że wybierając formę prawną, poza jednoosobową działalnością gospodarczą, najwięcej osób wybrało spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest bardzo prosta w rejestracji i zasadniczo większość prac można wykonać przez Internet. Jej kolejną zaletą jest właśnie to, że występuje „ograniczona odpowiedzialność”. To oznacza, że niejako firma jest podmiotem, który działa we własnym imieniu i niezależnie od swoich udziałowców. Jako odrębna osoba prawna spółka ponosi tylko ograniczoną odpowiedzialność, a mianowicie wspólnicy odpowiadają tylko wartością kapitału, jaki wnieśli do spółki. Nie występuje więc odpowiedzialność osobista za długi, czy jakieś nietrafione inwestycje.

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – o czym należy pamiętać?

Zakładając firmę, koniecznym wydaje się posiadanie kapitału. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał może mieć postać pieniężną i niepieniężną, którą jest np. nieruchomość czy majątkowość praw autorskich, przy czym minimalna wartość wynosi w tym przypadku 5 tys. zł. Zakładając spółkę nie trzeba mieć nawet partnera biznesowego, gdyż takie wymagania nie występują. Co ciekawe, zakładając jednoosobową działalność gospodarczą można wybrać taką formę prawną jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a to oznacza, że 100% udziałów ma jej założyciel, który jest też jedynym członkiem zarządu. Zakładając spółkę na początek trzeba sporządzić umowę, w której zawrzecie adres siedziby, podmiot działalności, ale też wysokość kapitału zakładowego. Umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Z chwilą zawarcia umowy Wasza spółka rozpoczyna działalność. W tym czasie możecie nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Możecie też wystawiać faktury VAT. Jeżeli po okresie od dnia zawarcia umowy nie złożycie wniosku w sądzie, to umowa spółki ulega automatycznemu rozwiązaniu. Wiadomo, że rozliczenia, prowadzenie księgowości czy wysyłanie deklaracji podatkowych jest czasochłonne, a przy tym łatwo popełnić błąd, bo przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dlatego warto skorzystać z usług, jakie oferuje biuro rachunkowe z Mysłowic Biuro MDA. Wysoka jakość usług, korzystne ceny, ale też duża wiedza pracowników gwarantują Wasze zadowolenie.

Jakie są koszty założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Wspominaliśmy już o wielu zaletach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czas poznać też wady takiego rozwiązania. Co ciekawe, musicie wiedzieć, że takie prowadzenie spółki jest stosunkowo czasochłonne, gdyż mając wszystkie udziały w spółce w niektórych sytuacjach będziecie musieli podpisywać umowy ze sobą w formie notarialnej. Jakby tego było mało Wasza spółka przez ZUS traktowana jest jako jednoosobowa działalność gospodarcza, a to oznacza, że musicie odprowadzać składki ZUS. Jeżeli chcecie tego uniknąć, to musicie posiadać wspólnika, który ma przynajmniej 10% udziałów w spółce. Po wpisie do KRS, konieczne jest też złożenie deklaracji PCC-3, która dotyczy podatku od czynności cywilno-prawnych. Musicie też wpłacić ten podatek i na to macie 14 dni, liczonych od dnia rejestracji spółki. Stawka w tym przypadku wynosi 5%, biorąc pod uwagę podstawę opodatkowania, którą jest kapitał zakładowy pomniejszony o koszty: wpisu do KRS, ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, kwoty wynagrodzenia.

Czy można założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet?

Poza założeniem spółki w formie aktu notarialnego, możecie wybrać szybszą opcję, a jest nią założenie firmy przez Internet. W tym przypadku należy wejść na oficjalną stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, a dokładnie na portal s24.pl.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki