REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, jakie noże gastronomiczne warto wybrać, by później nie żałować zakupy. Oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych detali, które niewątpliwie będą odpowiedzialne za to, czy wybrany przez nas produkt jest wart uwagi. Noże gastronomiczne stanowią podstawę wyposażenia zarówno restauracji, hoteli, firm cateringowych, barów szybkiej obsługi, stołówek i tak dalej, czyli wszystkich miejsc, gdzie jemy jedzenie naszym klientem. Jednak często również decydujemy się na zakup profesjonalnych rozwiązań do naszego domu. Solidne noże dają nam gwarancję przygotowania świetnych posiłków.  Co warto o nich wiedzieć? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Noże gastronomiczne, czyli niezwykle istotny sprzęt

Jeżeli zapytalibyśmy kucharzy o przyrządy, bez których nie wyobrażają sobie w kuchni, z pewnością w zdecydowanej większości przypadków padłaby odpowiedź, że chodzi o noże gastronomiczne. Nie powinno być to dla nas zaskoczeniem, gdyż zarówno bez ostrego, jak i dobrego i solidnego noża, przygotowywania różnego rodzaju potraw stałoby się naprawdę trudne, a nawet może całkowicie niewykonalne. Warto również zauważyć, że sprawa dotyczy nie tylko profesjonalistów, ale także domowej kuchni, gdzie przygotowywanie posiłków przebiega znacznie sprawniej, jeżeli posiadamy odpowiednie sprzęty i akcesoria.

To właśnie noże gastronomiczne bywają bardzo często odpowiedzialna za to, przygotowanie kojarzy nam się ze stresem, czy także daje nam wiele przyjemności. Odpowiednio dobrane i świetnej jakości sprzęt potrafi na mnie tylko ułatwić znacznie pracę, ale także sprawia, że wykonujemy ją szybciej i dokładniej. Zdajemy sobie sprawę jednak z tego, że noże kuchenne stanowią szeroką kategorię, a w sklepach znajdziemy mnóstwo rozwiązań wykonanych z różnych materiałów, które także Zostały przeznaczone do różnych celów. Co zatem warto wiedzieć na ich temat? Na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Noże gastronomiczne i aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu

Noże gastronomiczne powinna być odpowiednio ostre, ale również znaczenie będzie miała twardość ostrza. Jeżeli zwrócimy na to uwagę to, w dużej mierze zaobserwujemy i wywnioskujemy, jak długo wybrane rozwiązanie będzie mogło nam posłużyć. Na tym etapie warto wiedzieć, że solidne i trwałe noże mają ostrza o odpowiedniej twardości powyżej 50 HRC. Ponadto, jeżeli zauważamy, że nóż się wygina i sprawia wrażenie bardzo elastycznego, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wykorzystując go do pracy, możemy liczyć się ze sporą ilością problemów i niedogodności.

Wspomnieliśmy także o tym, że noże powinny być odpowiednio ostre, by ten samym podczas pracy z nimi nie trzeba było używać sporej ilości siły. Bardzo często możemy liczyć również na to, że podczas zakupów mamy możliwość przetestowania wybranych produktów, a do testów to lepiej wybrać twarda warzywo, na przykład ziemniaki, niż zwykłą kartkę papieru.

Noże gastronomiczne powinny być także dobrze wyważone, a ich uchwyty muszą świetnie leżeć w dłoni. Jest ta szczególnie ważne ze względu na wygodę pracy. Zarówno w domowej kuchni, jak i szczególnie profesjonalne w lokalach gastronomicznych, pewny chwyt w trakcie użytkowania noża jest bardzo istotne. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas noże gastronomiczne mają rękojeść wykonaną z antypoślizgowego materiału. Znaczenie ma również tutaj wyprofilowanie jej i odpowiednie zabezpieczenia, które uniemożliwiają skaleczenie.

Materiał wykonania, czyli istotne aspekty

Noże gastronomiczne bardzo często są wykonane ze stali nierdzewnej i mają rękojeść z tworzywa sztucznego. Tego typu produkty uznawane są za niezwykle trwałe, wytrzymały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Niewątpliwie, jeżeli zdecydujemy się na takie noże gastronomiczne, będziemy mieli pewność, że posłużą one nam przez długi czas. Dość popularne są także noże gastronomiczne wykonane ze stali węglowej, ale musimy pamiętać, że są one podatne na korozję. W ostatnich latach dużą popularnością i zainteresowaniem cieszą się także noże gastronomiczne ceramiczne, które nie wchodzą w reakcję z żywnością, nie ulegają korozji i zazwyczaj nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Mogą nam posłużyć przez długi czas, ale warto mieć na uwadze fakt, że ostrze tego typu noży będzie bardziej podatny na uszkodzenia.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki