Kawa mrożona – idealny napój na lato!

Dlaczego kawa mrożona to nie to samo, co kawa schłodzona, ile zawiera kofeiny i dlaczego lód nie zawsze jest najlepszym sposobem na schłodzenie kawy.

Czym jest kawa mrożona?

Zimne napoje kawowe to modny trend ostatnich kilku lat. Można je zobaczyć nie tylko w letnim menu kawiarni, ale także w asortymencie na półkach supermarketów. Cold brewing to metoda parzenia kawy na zimno. Cold brew to kawa, która jest parzona zimną wodą przez długi czas, od 8 godzin lub dłużej (w niektórych przypadkach nawet przez 24 godziny).

Na smak i aromat kawy wpływa wiele czynników: jakość i różnorodność ziaren, czas parzenia, palenia, a nawet jakość wody. Temperatura, czas i sposób zaparzania są szczególnie ważne przy analizie smaku zimnej kawy. Najogólniej mówiąc, główna różnica między kawą „cold brew” a po prostu schłodzoną, a tym bardziej gorącą (nawet jeśli do zaparzenia użyto tych samych ziaren) jest taka, że tylko schłodzonej kawie brakuje charakterystycznej dla kawy kwaskowatości, a także goryczki w posmak.

Dlaczego kawa mrożona i schłodzona (lub gorąca) smakuje inaczej?

Dwa główne czynniki, które mogą wpływać na smak napoju, to temperatura i czas. Określają szybkość utleniania – przemiany olejów, kwasów i cukrów zawartych w kawie. W zależności od tego, jak szybko przebiega ten proces, zmienia się smak. Na przykład cold brew wymaga niskiej temperatury i długiego parzenia. Dzięki temu kawa jest słodsza i bardziej miękka, ma mniejszą kwaskowatość i delikatny smak. Na aromat wpływa również temperatura, ponieważ jest ona efektem parowania olejków z ziaren kawy, a te podgrzane szybciej odparowują. To właśnie ciepło nadaje kawie charakterystyczny, jasny aromat. W mrożonej kawie aromat może nie jest tak intensywny, ale utrzymuje się dłużej.

Ile kofeiny jest w kawie zimnej i mrożonej?

Kawa zrobiona w ekspresie do kawy po dodaniu lodu będzie, w sensie swoich właściwości, niewiele różniła od gorącej. Chłodzenie w tym przypadku nie wpływa na ilość kofeiny. Przy cold brew wszystko jest trochę bardziej skomplikowane: poziom kofeiny w kawie mrożonej może być wyższy, jednak i tutaj wiele zależy od rodzaju ziaren, proporcji wody i kawy, rodzaju palenia i objętości napoju. Nasiona, jakimi cechuje się kawa specialty, będą miały nie tylko ten sam poziom kofeiny ale też delikatniejszy, lekko owocowy smak.

Która kawa jest zdrowsza: zimna czy gorąca?

Właściwości odżywcze mrożonej kawy nie zostały jeszcze zbadane, ale jasne jest, że są one pod wieloma względami podobne do właściwości gorącego napoju. Jednak naukowcy sugerują, że kawa parzona na zimno może być zdrowsza niż kawa parzona na gorąco, ponieważ ma jedną wyraźną zaletę: mniejszą kwasowość, przez co jest bardziej korzystna dla układu pokarmowego.

Co oprócz lodu może schłodzić kawę?

Bardzo często do zimnych koktajli kawowych dodaje się mleko, syropy lub inne składniki. Dziś coraz większą popularnością cieszą się napoje takie jak tonik espresso (tonik i lód dodaje się do espresso) czy kawa nitro (kawa parzona na zimno nasycona azotem). Naturalnie taka zimna kawa znacznie różni się od tradycyjnych gorących napojów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Ale nawet zagorzałym koneserom klasycznej kawy radzę nieco urozmaicić swoje kawowe menu i odkryć nowe, nietuzinkowe receptury. Kawa mrożona bazuje na zwykłej czarnej kawie ze wszystkimi jej zaletami i wadami, na które nie ma wpływu temperatura napoju. Dlatego zimna kawa, podobnie jak kawa gorąca, pomoże:

  • Zwiększyć sprawność umysłową i fizyczną.
  • Zredukować wagę.
  • Radzić sobie z depresją.
  • Poprawić zdrowie układu krążenia i jelit.

Nie wolno nam jednak zapominać, że kofeina w dużych ilościach uzależnia i zaburza sen. Ponadto jest przeciwwskazana w przypadku:

  • Ciąży.
  • Zwiększonego niepokoju czy przy stanach depresyjnych.
  • Drażliwości i agresywności.
  • Arytmii serca.
  • Zaburzeniach snu.

Czy kawa może być za zimna?

Oczywistym plusem mrożonej kawy jest to, że pomaga schłodzić organizm podczas upałów. Nie należy jednak przesadzać. Dietetycy nie zalecają picia napojów o temperaturze poniżej kilku stopni. Bardzo zimne napoje narażają przewód pokarmowy na zwiększony „stres”. Spowalniają proces trawienia i blokują zdolność enzymów do skutecznego rozkładania pokarmu.

agencja

Recent Posts

Wyciek wody? Zalanie? – Co zrobić, gdy zalewa nas woda?

Woda to niezbędny element naszego życia, ale może stać się też zmorą, gdy dojdzie do…

42 minuty ago

Jak Kolagen w Tabletkach Może Odnowić Twoją Skórę i Stawy? Odkryj Najlepsze Naturalne Suplementy

Jak Kolagen w Tabletkach Może Odnowić Twoją Skórę i Stawy? Odkryj Najlepsze Naturalne Suplementy Co…

43 minuty ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 1 maja

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 1 maja. 1…

2 godziny ago

Mężczyzna groził i zaatakował policjantów

34-letni mężczyzna groził i zaatakował policjantów na służbie, kiedy ci interweniowali w sprawie naruszenia przez…

7 godzin ago

Wywiad z Maciejem Bochenkiem

Wywiad z Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Górnik" Maciejem Bochenkiem na temat problemów niedopłat, z którymi…

7 godzin ago

Majowe wydarzenia w Klubie To i Owo

Klub ,,To i Owo" zaplanował na miesiąc maj szereg wydarzeń dla członków klubu. Będą to…

8 godzin ago