REKLAMA

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego. W każdym mieście w Polsce budowane są kolejne apartamentowce i domy. Stały rozwój gospodarczy kraju sprawił, że coraz więcej osób i rodzin decydowało się na kupno własnego M. Kupują mieszkanie w tzw. nowym budownictwie inwestor otrzymuje je w stanie surowym. To sprawia, że musi je estetycznie wykończyć. Nie wszyscy jednak mają na to pomysł i chęci aby tym się zajmować. Dlatego też szukają profesjonalisty – architekta wnętrz, który wszystko dokładnie zaplanuje i dopasuje wszystkie elementy zgodnie z gustem klienta. Architekt wnętrz może zaprojektować wnętrze w konkretnym stylu wnętrzarskim. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego kim jest architekt wnętrz zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Czy jest różnica pomiędzy projektantem wnętrz, a architektem wnętrz?

Określeń „architekt wnętrz” i „projektant wnętrz” w zasadzie używa się zamiennie i nie ma między nimi istotnych różnic. Nieco częściej spotyka się nazwę kierunku studiów „architektura wnętrz” niż „projektowanie wnętrz”. Ciężko jednak dokładnie ocenić jak duża jest ta różnica z punktu widzenia statystyki. Choć rynek kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych pełny jest ofert nauczania projektowania wnętrz to jednak ukończenie studiów jednolitych na tym kierunku daje znacznie lepsze przygotowanie do zawodu jakim jest architekt wnętrz.

Jakie doświadczenie powinien mieć dobry architekt wnętrz?

Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście jak najszersze i przekrojowe. Dobry architekt wnętrz to osoba, która projektowała w swojej karierze co najmniej kilkanaście razy wszystkie rodzaje wnętrz i pomieszczeń. Mamy tutaj na myśli zarówno budynki mieszkalne jak domy i mieszkania ale również wnętrza komercyjne takie jak biura i gabinety. Zatem prawdziwego profesjonalnego architekta wnętrz można poznać nie tylko po kierunkowym wykształceniu ale po doświadczeniu. Najlepiej aby takie portfolio realizacji potwierdzone było także referencjami od klientów. Projektując wnętrza budynków mieszkalnych ważne jest aby architekt wnętrz odpowiadał wiele razy za zaprojektowanie wszystkich pomieszczeń czyli np. salonu, sypialni, łazienki, kuchni ale także garderoby i oczywiście pokojów dziecięcych co dla rodzica powinno mieć bardzo duże znaczenie.

Jakie kompetencje i umiejętności odróżniają najlepszych architektów i projektantów wnętrz?

Naszym zdaniem w tej branży architekt wnętrz powinien przede wszystkim umieć… słuchać klienta. Aktywne słuchanie i zrozumienie potrzeb oraz możliwości klienta bywa często bardziej istotne niż sam projekt wnętrza. Dlaczego? Dopasowanie wszystkich pomieszczeń do gustu klienta wymaga poprzedzenia szczegółową rozmową oraz wieloma pytaniami i doborem odpowiednich materiałów oraz kolorów. Istotne jest także to aby architekt wnętrz znał najnowsze trendy wnętrzarskie, meblowe i różnorodne innowacyjne rozwiązania, które można zastosować w domu czy mieszkaniu. Ważna jest znajomość stylów wnętrzarskich takich jak styl klasyczny, rustykalny, loftowy, boho, nowoczesny, skandynawski i oczywiście glamour, vintage czy też art deco. Dobrze również, aby wybrany przez nas architekt wnętrz znał i potrafił rozróżnić nawet najbardziej rzadkie i nietypowe kolory jak khaki, ochra, palisander albo umbra, ugier czy lapis-lazuli, ultramaryna albo marengo.

Kiedy będzie nam potrzebny wykwalifikowany architekt wnętrz?

Jeśli kupiliście lub planujecie kupić mieszkanie lub dom w stanie surowym konieczne będzie prawidłowe jego wykończenie od podstaw. Zdarza się jednak, że z usług architekta wnętrz korzystają także inwestorzy kupujący mieszkania albo domy na rynku wtórnym, którzy chcą je wyremontować lub odświeżyć nowym stylu. W momencie gdy inwestor nie czuje się na siłach lub nie ma czasu samodzielnie myśleć nad urządzeniem wnętrza poszczególnych pomieszczeń z pomocą przyjdzie dobry architekt wnętrz, który wszystko zaprojektuje, przedstawi wizualizacje i dobierze materiały. Dzięki temu inwestorzy zyskują sporo czasu dla siebie i nie muszą wszystkiego pilnować samodzielnie. Idealną sytuacją jest gdy firma, której zlecamy wykonanie projektu wnętrz również kompleksowo je nam wykona pod klucz. Wówczas klient przekazuje puste mieszkanie, a odbiera klucze do domu gotowego do zamieszkania.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki