Marta Kalicińska – uczennica klasy 2b, profil biologiczno-chemiczny I LO im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie. Zajęła 18 miejsce spośród 470 uczestników w IX Interdyscyplinarnych Warsztatach Filozoficznych organizowanych przez Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Marta Kalicińska
REKLAMA

– Lubię robić wiele rzeczy; w zimie jeździć na łyżwach, a latem na rolkach – mówi Marta. – Lubię pływać. Lubię grać w gry komputerowe, przez co poznaję nowych ludzi i szlifuję język angielski, co umożliwia mi czytanie książek w tym języku. Mam pieska 3-letnią maltankę z którą chodzę na spacery. Nie mam do końca sprecyzowanych planów zawodowych, zobaczymy co czas pokaże. Chciałabym dobrze zdać maturę i na tym się koncentruję.

Ela Bigas: Jak przebiegał finał Ogólnopolskiego Konkursu Filozoficznego?
Finał IX Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla młodzieży odbył się 23 kwietnia 2022. Wzięło w nim udział 30 uczestników z 22 szkół z całej Polski, w tym aż 3 osoby z liceum do którego uczęszczam. Mierzyliśmy się z tekstem ks. Józefa Tischnera i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czym dzisiaj jest odwaga. Mieliśmy na to godzinę, po czym 8 osobowe jury oceniało nasze prace. Ten etap nie zakładał żadnej wcześniejszej wiedzy z filozofii, oceniana była samodzielność, rzetelność i kreatywność odpowiedzi. Cieszę się, bo dobrze napisałam i awansowałam na wyższe miejsce.

Co ciekawi Cię w filozofii?
Filozofia wywodzi się z greckiego „umiłowania mądrości” , jest więc dla mnie próbą zrozumienia świata poprzez miłość i mądrość. Filozofia to dla mnie swoboda wypowiedzi; mogę wyrazić swoje zdanie i pogląd na dany temat. Zrozumieć jakiś temat na który jest nieskończenie wiele odpowiedzi, zawsze są jakieś wątpliwości.

Erich Fromm napisał książkę o nieco przewrotnym tytule „Ucieczka od wolności”. Co współczesnego człowieka od tej wolności oddala, jeżeli w ogóle wolność jest możliwa?

Wolność jest według mnie jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jest tak istotna, dopóki jest nie utracimy. Wolność jest możliwa i zależy ona od nas. Wolność ma różne oblicza; to możliwość wyboru, to prawo do wyrażania opinii, decydowania o sobie i swoim losie, wreszcie gdy dotyczy całego narodu wolność to brak zniewolenia. Co nas od niej oddala? Drugi człowiek i zło, które czyni. To jeden człowiek odpowiada za to, że drugi oddala się od wolności.

Może jest tak, że życie rządzi się nieskomplikowanymi zasadami, jest proste, a filozofia uczyniła z tego wielką zagmatwaną analizę?
Życie jest proste i jednocześnie nie jest proste. Rządzi się swoimi prawami i zasadami. Proste życie byłoby nudne, człowiek zawsze był ciekawy i szukał odpowiedzi na dręczące nas pytania. A im więcej pytań, tym mniej odpowiedzi. Nie wiem czy filozofia odpowiada za to zagmatwanie naszego życia, ale pewne jest, że człowiek niezależnie od wszystkiego musi poznać świat. Dlatego dąży do tego gmatwając swoje życie.

Biochemik i tłumacz Dalajlamy XIV Matthieu Ricard napisał, że szczęście to umiejętność, którą można wytrenować. Co Ty na to?
Czy szczęście to umiejętność, którą można wytrenować? A czym jest szczęście? Nie wiem… To jedno z najtrudniejszych słów do zdefiniowania. Nie można go zobaczyć, ale można poczuć, dotknąć, można nawet spróbować. Moim zdaniem nikt nie może wytrenować swojego szczęścia. Niekiedy to co jest dla nas szczęściem, dla kogoś innego nie będzie. Na szczęście składa się całe nasze życie, te dobre i te złe chwile. Każdy ma prawo do szczęścia, warto szukać samemu powodów do tego by być szczęśliwym. I nie musi to być od razu wycieczka do USA, a tylko i może aż – rozmowa z przyjaciółką, pyszne lody czy spacer z psem.

Kto jest twoim ulubionym filozofem i dlaczego taki wybór?
Sokrates to ten filozof, z którym się bardziej „zapoznaję”. To bardzo ciekawa i tajemnicza postać. Uważał, że na świecie jest prawda, którą poznajemy rozumem. Wierzył w absolutne znaczenie dobra i cnoty. Najsłynniejsze zdanie przypisywane jemu to „Jedno wiem, że nic nie wiem”. Całe życie poszukujemy, a jak twierdził Sokrates zacząć należy od swojego umysłu. Jego celem było to, żeby jego uczniowie sami odnaleźli w sobie tę wiedzę, o której nawet nie myśleli, że posiadają. Byłby to fajny nauczyciel w dzisiejszym świecie.

Życzę dalszych sukcesów, dziękuję za rozmowę Ela Bigas

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki