REKLAMA

Specjalne urządzenia e-TOLL zapewniają możliwość bardzo wygodnego rozliczania przejazdów płatnymi odcinkami dróg. Oferują też szereg dodatkowych możliwości związanych z monitoringiem GPS pojazdów. Jak powinien wyglądać montaż urządzenia pokładowego e-TOLL? Na co zwracać uwagę, by przebiegł bezproblemowo? Sprawdź!

e-TOLL – jakie urządzenie wybrać?

Urządzenie pokładowe e-TOLL (OBU) jest przeznaczone do samodzielnego montażu i bardzo wygodne w użytkowaniu. Można się spotkać z dwoma wariantami tego typu sprzętu – jeden jest montowany do gniazda zapalniczki, a drugi bezpośrednio do akumulatora. Co wybrać? 

Poziom trudności procedury montażu jest taki sam – w każdym przypadku trwa to zaledwie kilka chwil. Kompatybilne z e-TOLL urządzenie pod zapalniczkę jest jednak również łatwe w demontażu. Dzięki temu można je przenieść do innego pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że zajmuje gniazdo zapalniczki, przez co nie można go wykorzystywać do innych celów. Może to być problematyczne.

Urządzenie OBU podłączane do akumulatora nie stwarza takich problemów. W razie potrzeby można również łatwo je wymontować, ale jest ono przeznaczone raczej do użytkowania tylko w jednym pojeździe. Atutem jest za „uwolnienie” gniazda zapalniczki do dowolnych celów.

Urządzenie e-TOLL – montaż bez problemów

Urządzenia e-TOLL typu OBU są przeznaczone do samodzielnego montażu. Wariant do akumulatora należy umieścić pod ochronną pokrywą, przymocowując do baterii za pomocą dołączonej taśmy dwustronnej. Następnie należy podłączyć przewody do odpowiednich biegunów baterii („+” i „-„). Po prawidłowym. Prawidłowe podłączenie jest zasygnalizowane zaświeceniem się diody LED.

Urządzenia e-TOLL pod zapalniczkę montuje się jeszcze łatwiej – wystarczy włożyć wtyczkę do samochodowego gniazda zapalniczki. Zapalenie się diody LED oznacza prawidłowe działanie.

Każdorazowo przed podłączeniem urządzenia pokładowego e-TOLL w samochodzie należy jednak dokładnie zapoznać się z dołączoną instrukcją. Warto również zapoznać się z wszelkimi dostępnymi materiałami instruktażowymi (np. animacjami czy filmami).

Urządzenie e-TOLL typu OBU można podłączyć do zapalniczki lub bezpośrednio do akumulatora. W każdym przypadku jest to bardzo proste.

Prawidłowy montaż urządzenia e-TOLL – na co uważać?

Na co uważać? Przed podłączeniem na pewno należy sprawdzić stan urządzenia e-TOLL. Wszelkie uszkodzenia przewodów oznaczają niebezpieczeństwo i konieczność ich wymiany. Skontrolować warto też stan obudowy –niedomknięta może narażać urządzenie na działanie destrukcyjnej wilgoci. Należy też chronić urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i temperaturami powyżej 85°C.

W przypadku montażu akumulatora należy zwrócić szczególna uwagę na podłączenie przewodów do właściwych biegunów. Jeśli natomiast akumulator znajduje się w metalowej obudowie, montaż należy wykonać w innym miejscu zapewniającym możliwość komunikacji GPS/GSM. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów można się skontaktować ze sprzedawcą lub serwisem.

Urządzenia e-TOLL typu OBU nie wymagają konfiguracji. Należy jedynie zarejestrować urządzenie w systemie przy użyciu jego numeru seryjnego, a w przypadku chęci dokonywania płatności e-TOLL połączyć również ze swoim Internetowym Kontem Klienta.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki