REKLAMA

Poszukując idealnego rozwiązania w kwestii wentylacji domu lub mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę na systemy rekuperacji. Ich wysoka popularność wynika z szeregu zalet, dzięki którym wyróżniają się one niezwykłą skutecznością, bez względu na metraż, który obsługują.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która umożliwia wymianę powietrza wewnątrz obiektu na świeże powietrzne spoza niego. Dzięki zastosowaniu specjalnych systemów filtracji jest ono dodatkowo oczyszczane z różnego rodzaju alergenów, kurzu oraz smogu. Rekuperacja doskonale sprawdza się w nowoczesnych i energooszczędnych budynkach. Nie trzeba w nich budować kominów do wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperator składa się z kilku części. Pierwszą z nich jest wymiennik ciepła, który odpowiada za odzyskiwanie energii cieplnej. Możemy tutaj wybierać między wymiennikami krzyżowymi, spiralnymi przeciwprądowymi, prostymi przeciwprądowymi oraz obrotowymi, które znajdują zastosowanie w różnych przypadkach. Drugą ważną częścią rekuperatora są filtry oczyszczające powietrze z wszelkiego rodzaju pyłków i zanieczyszczeń, by nie przedostawały się one do wnętrz obiektu. Rekuperatory z filtrami wyższej klasy chronią dodatkowo przed bakteriami i drobnoustrojami, dbając o nasze zdrowie. Istotnym elementem rekuperatora jest ponadto jego obudowa. Ma ona wpływ na komfort użytkowania. Izolacja termiczna i akustyczna, którą zapewnia, pozwala na ograniczenie strat energii, a także obniżenie poziomu hałasu wytwarzanego przez wentylatory. Dzięki temu instalacja rekuperacyjna jest komfortowa w użytku i nie zakłóca dziennego wypoczynku.

Ile kosztuje system rekuperacji?

Cena rekuperatora waha się w przedziale od 7 do 25 tys. złotych. Jest ona uzależniona od mocy urządzenia oraz jego rodzaju. Koszt całego systemu rekuperacji to z kolei wydatek rzędu od 17 do 35 tys. złotych. Jego wysokość jest z kolei uzależniona dodatkowo od prowadzenia przewodów wentylacyjnych i ich długości. Każdy dom lub mieszkanie ma bowiem inną budowę. To dlatego system rekuperacji musi być zaprojektowany indywidualnie przez specjalistę w tej dziedzinie, który weźmie pod uwagę pomiary oraz oczekiwania zleceniodawców.

Musimy mieć na uwadze też stałe koszty korzystania z systemu rekuperacji. Pracuje on bowiem 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę. Średnioroczny koszt pracy systemu rekuperacji to kwota rzędu od ok. 150 do 300 złotych. Do tego należy doliczyć wymianę filtrów co ok. 3 miesiące (koszt rzędu 50-70 złotych), przeglądów rocznych (100 złotych) oraz bieżących napraw.

Skąd wziąć środki na rekuperację?

Zakup i montaż systemu rekuperacji wiąże się z istotnym wydatkiem dla domowego budżetu, dlatego warto skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak kredyt gotówkowy. Ciekawą propozycję ma m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Mistrzowski kredyt gotówkowy, o którym mowa, pozwala bowiem na uzyskanie dodatkowych środków w kwocie do 35.000 złotych przez nowych klientów oraz aż 100.000 złotych przez stałych klientów. Co niezwykle ważne, taki kredyt jest dostępny bez wychodzenia z domu, za pomocą kilku kliknięć, po wypełnieniu formularza online, a środki są przelewane przez bank już w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku. Santander Consumer Bank – bank od kredytów przy wnioskowaniu o dodatkowe środki na system rekuperacji honoruje różnego rodzaju zaświadczenia o dochodach. Pod uwagę brane są zaświadczenia uwzględniające dochody z umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, renty lub emerytury czy też prowadzenia działalności gospodarczej. Naszą tożsamość możemy potwierdzić zdalnie, przy pomocy przelewu zwrotnego na 1 zł.

 

Źródła:

https://www.instalacjebudowlane.pl/6554-26-76-ile-kosztuje-rekuperator.html

Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła

https://www.instalacjebudowlane.pl/9322-26-76-co-to-jest-rekuperacja.html

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki