Czy do rozbiórki budynku potrzebne są zezwolenia?

Chcąc przystąpić do rozbiórki budynku, w większości przypadków trzeba liczyć się z koniecznością uzyskania pozwolenia. Podjęcie jakichkolwiek prac przed uzyskaniem oficjalnej zgody jest traktowane jako samowola budowlana i wiąże się z kosztownymi karami. Jak wygląda cała procedura i w jakich sytuacjach wystarczy zgłoszenie?

Rozbiórka na podstawie zgłoszenia – co warto wiedzieć na ten temat?

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość przeprowadzenia rozbiórki wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Procedura jest dużo szybsza do przeprowadzenia i nie wiąże się z dużą liczbą formalności. Z takiej opcji można skorzystać w sytuacji, gdy budynek, który chcemy rozebrać nie został sklasyfikowany jako zabytek i nie jest objęty ochroną konserwatorską, a jego wysokość nie jest większa niż 8 m. Jednocześnie odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż połowa wysokości budynku. W takim przypadku po dokonaniu zgłoszenia w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu, po upływie 21 dni urząd zatwierdzi naszą prośbę tzw. zgodą milczącą.

Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę?

Chęć rozbiórki należy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu, składając komplet dokumentów. Osoby, które nie mają możliwości załatwienia sprawy osobiście mogą to zrobić drogą elektroniczną lub pocztową. Jeśli budynek jest sklasyfikowany jako zabytek, trzeba w pierwszej kolejności uzyskać decyzję o jego skreśleniu z rejestru. W tym celu należy wysłać odpowiedni dokument do Generalnego Konserwatora Zabytków.

Gdy uzyskamy potwierdzenie, wraz z nim składamy wniosek o pozwolenia na rozbiórkę, zgodę właściciela obiektu, informację uzupełniającą do wniosku, szkic usytuowania budynku oraz opis w jaki sposób i w jakim zakresie zostaną prowadzone prace. Zanim przystąpimy do rozbiórki, konieczny jest również jej projekt, a w niektórych przypadkach uzyskanie pozwolenia o charakterze wodnoprawnym oraz decyzji związanej z uwarunkowaniami środowiskowymi. Na końcu uiszczamy opłatę skarbową.

Zapraszamy do współpracy: rozbiórki Bytom

agencja

Recent Posts

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

1 godzinę ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

3 godziny ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

3 godziny ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

15 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

15 godzin ago

Książka – mocne wsparcie. Nowy projekt biblioteki

,,KSIĄŻKA- MOCNE WSPARCIE” to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie skierowany do dzieci i…

23 godziny ago