Jak zadbać o swoje zdrowie w czasie wakacji?

Czujesz już czas wakacji? Walizki masz już spakowane na letni urlop? Czy masz już wykupione ubezpieczenie, dzięki któremu będziesz czuć się bezpiecznie na czas kolejnego niezapomnianego pobytu? Bezpieczeństwo jest bardzo ważnym elementem dla każdego z nas, szczególnie jeśli chodzi o ochronę naszego zdrowia.

Pamiętaj, że jeśli wybierasz się w rejon tropikalny, ochrona przed różnymi rodzajami chorób, które możesz złapać, odbywa się poprzez szczepienia. Jeśli jednak bierzesz szczepionki, upewnij się, że noszone przez ciebie ubrania chronią cię przed ukąszeniami owadów. Jeśli pozostajesz w mieście, lub jeśli wybierasz się na zwiedzanie miasta w okresie letnim, to też zadbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, bo upalne dni potrafią być niebezpieczne dla każdego.

Fala upałów – zagrożenie nawet dla osób zdrowych

Fale upałów są niebezpieczne dla dzieci, dorosłych i osób starszych, ale szczególnie dla osób przewlekle chorych. Jeśli przy wysokiej wilgotności powietrza organizm naturalnie schładza się poprzez pocenie się, to w wyjątkowo gorące dni tak się nie dzieje.

Oprócz dyskomfortu spowodowanego wzrostem temperatury dochodzi jeszcze wilgoć. Należy pamiętać, że wysoka wilgotność powietrza nie pozwala organizmowi na szybką utratę ciepła. Organizm ludzki jest tak zaprojektowany, że niezależnie od temperatury utrzymuje stałą temperaturę 37 stopni Celsjusza.

Gdy temperatura wzrasta bardzo wysoko, ciało staje się bardzo gorące, a serce zaczyna bić szybciej, właśnie po to, by pompować więcej gorącej krwi. W normalnych warunkach znaczna ilość wody (prawie litr) jest tracona każdego dnia poprzez oddychanie i pocenie się, ale kiedy na zewnątrz jest bardzo gorąco, ilość wody traconej poprzez pocenie się może drastycznie wzrosnąć.

Jeśli wilgotność powietrza jest wysoka, woda będzie parować wolniej, dlatego trudniej poradzić sobie z wilgotnym upałem niż suchym. Organizm osoby chorej nie radzi sobie skutecznie z utratą ciepła i łatwiej się przegrzewa. Dlatego pacjenci z chorobami przewlekłymi powinni w upalne dni pozostać w domach, ponieważ stany przewlekłe ulegną pogorszeniu. Więcej na ten temat przeczytaj na stronie: epilepsyvienna2018.org/pl/, gdzie zapoznasz się z informacjami zdrowotnymi.

Jakie choroby nasilają się w upalne dni?

Choroby serca. Pacjenci z niewydolnością serca powinni unikać całkowicie wychodzenia z domu w godzinach 10:00-17:00, a najlepiej utrzymywać w domu temperaturę o 5 stopni niższą niż na zewnątrz, czyli temperaturę ustawioną przez klimatyzację. Powinni też dbać o nawodnienie, by być jak najlepiej nawodnionym, a także o odżywianie. Muszą stosować dietę niskosodową i przestrzegać leczenia zaleconego przez kardiologa.

Cukrzyca. Ci pacjenci muszą też uważać latem, kiedy jest bardzo gorąco. Powinni oni stale monitorować poziom cukru we krwi i stosować się do zaleceń lekarza. Pacjenci z toczniem rumieniowatym układowym powinni zachować ostrożność, gdyż ich choroba może się nasilić pod wpływem ciepła. Stwardnienie rozsiane to kolejna choroba, która może się pogorszyć w ekstremalnym upale.

Kilka najważniejszych, które pomogą Ci poradzić sobie z falą upałów:

  • Normalnie powinieneś pić 2 litry wody dziennie, ale w czasie fali upałów powinieneś zwiększyć ilość wypijanej wody. Pij do 3 litrów i unikaj odwodnienia. Uważaj! Należy pić wodę, a nie napoje gazowane czy kawę.
  • Należy całkowicie wyeliminować alkohol, gdyż prowadzi on do odwodnienia.
  • Unikaj jedzenia fast foodów lub ciężkich potraw z sosami lub smażonych.
  • W tych dniach nie powinno się jeść tłustych mięs.
  • Kiedy wychodzisz na zewnątrz, upewnij się, że nosisz luźne, bawełniane ubrania, które zakrywają całe ciało.
  • Nie zapominaj o stosowaniu kremów z czynnikiem ochronnym.
  • Głowa powinna być również chroniona przed słońcem. Noś czapki lub kapelusze z dużym rondem.

Co powinieneś mieć w swoim bagażu jadąc na wakacje?

Zawartość wakacyjnej apteczki powinna być dobrana do celu podróży i stanu zdrowia, co potwierdza strona lunguk.org/pl/, która dokładnie opisuje jak zadbać o swoje zdrowie w naturalny i sprawdzony sposób. A teraz zobacz co powinno znaleźć się w każdej wakacyjnej apteczce, abyśmy mogli zapobiegać i leczyć wszelkie wakacyjne powikłania, które mogą zepsuć nam humor!

Przed wyjazdem na wakacje osoby cierpiące na choroby przewlekłe (cukrzyca, zapalenie stawów itp.) powinny zgłosić się do lekarza, aby upewnić się, że w torbie wakacyjnej mają odpowiednie leczenie dla swojego schorzenia, a także dodatkową receptę na wypadek przedłużenia urlopu.

Zestaw medyczny na drobne dolegliwości – oprócz wystarczającej ilości leków przepisanych przez lekarza dla osób przewlekle chorych, Twoja apteczka powinna zawierać szereg leków dostępnych bez recepty na drobne dolegliwości. W tym okresie żaden bagaż nie powinien obyć się bez kremu z filtrem i balsamu po opalaniu!

Twój wakacyjny zestaw powinien zawierać:

  • miejscowy środek antyseptyczny, najlepiej maść;
  • maść, która zmniejsza stan zapalny skóry;
  • leki przeciwhistaminowe;
  • leki przeciwgorączkowe (obniżające gorączkę): aspiryna, paracetamol, ibuprofen. Dla krajów gorących bardziej odpowiedni jest paracetamol, ponieważ jest bardziej odporny na ciepło niż aspiryna;
  • środki obkurczające;
  • tabletki na ból gardła lub ból zęba;
  • środki przeciwzapalne;
  • leki przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe oraz środki przeczyszczające;
  • leki zobojętniające – jeśli cierpisz na wrzody lub często masz zgagę;
  • kremy lub maści przeciwgrzybicze/antybakteryjne;
  • paski samoprzylepne do szycia ran;
  • zimny spray do łagodzenia bólu i urazowych siniaków;
  • produkty repelentne (przeciw owadom), w postaci sprayów, kremów, bransoletek, naklejek do przyklejania na ubrania;
  • krople do oczu;
  • saszetki z cukrem (np. w przypadku hipoglikemii).

Dobrze jest też spakować termometr, bandaże różnej wielkości, pończochy uciskowe, środki antykoncepcyjne, pęsetę, np. w przypadku ukąszeń kleszczy.

Urlop bez problemów zdrowotnych

Medyczna apteczka wakacyjna jest niezbędna na wakacjach. Oprócz leczenia chorób przewlekłych warto mieć w swojej apteczce kilka leków, które można kupić bez recepty w aptece, a które uchronią nas przed niedogodnościami związanymi z podróżą, np. leki przeciwwymiotne, czy w przypadku biegunki. Mile widziane są również środki dezynfekujące, opatrunki i roztwory do pielęgnacji ran.

Latem nie należy zapominać w domu o balsamach i kremach chroniących przed słońcem!

Należy również zwrócić szczególną uwagę na leki przeciwgorączkowe i środki odstraszające komary, zwłaszcza jeśli wybieramy się w rejony, o których wiemy, że są podatne na ukąszenia komarów, takie jak na przykład Delta Dunaju. Podróżującym do Afryki i Ameryki Południowej zaleca się szczepienie przeciwko żółtej febrze, przenoszonej przez ukąszenia komarów.

Choroby, które można złapać w rejonach tropikalnych to:

  • Żółta gorączka
  • Świnka
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A, B
  • Błonica
  • Tężec
  • Zapalenie opon mózgowych
  • Ospa wietrzna
  • Odra
  • Biegunka wirusowa

Jeśli wracasz z urlopu i zauważasz dziwne objawy, których nigdy wcześniej nie doświadczyłeś, warto zainteresować się swoim zdrowiem i o siebie zadbać. Pamiętaj o tym!

W przypadku krajów spoza Unii Europejskiej niektóre szczepienia są obowiązkowe, zwłaszcza dla dzieci. Na przykład w Azji profilaktyka jest niezbędna! Jeśli wybierasz się w rejon występowania malarii, lekarz przepisze Ci konkretne leczenie profilaktyczne. Jeśli więc zdecydujesz się na urlop w rejonie zagrożonym niektórymi chorobami endemicznymi, udaj się przed dwumiesięcznym urlopem do lekarza specjalizującego się w szczepieniach międzynarodowych, aby wykonać szczepienia i omówić środki zapobiegawcze. Ponadto, jeśli masz problemy z zębami, nie ruszaj w drogę, dopóki nie będziesz miał ich uporządkowanych! Dbaj o siebie i swoich bliskich nie tylko przed wakacjami, czy w czasie ich trwania, ale także po ich zakończeniu – zawsze!

agencja

Recent Posts

Gdzie na wakacje jadą mieszkańcy Jaworzna?

Aura wakacji już jest odczuwalna przez mieszkańców Jaworzna. Jakie kierunki na wakacje obierane są najczęściej?…

11 minut ago

Już w tę sobotę: Noc w Teatrze z ATElier

ATElier Kultury zaprasza na Noc w Teatrze, która odbędzie się w budynku przy al. Mickiewicza…

23 minuty ago

Przeszywała metki z ubrań, by wyłudzać zwroty. Kobiecie grozi 8 lat więzienia

Policjanci z Jaworzna zatrzymali 43-letnią mieszkankę Libiąża, która usuwała metki z tańszych ubrań, a następnie…

8 godzin ago

Dwaj mężczyźni zatrzymani za posiadanie narkotyków

Policjanci kryminalni z jaworznickiej komendy zatrzymali 15 maja 23-latka, w którego mieszkaniu ujawniono 440 porcji…

9 godzin ago

Policjanci z jaworznickiej komendy z wyróżnieniami i nagrodami

15 maja w Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której jaworznicki…

10 godzin ago

Święto Rodziny już w ten weekend

Już 19 maja (niedziela) w Parku Podłęże w Jaworznie odbędzie się impreza plenerowa Święto Rodziny.…

10 godzin ago