Mieszkańcy mówią „TAK” graffiti pod warunkiem, że będzie ono estetyczne

Graffiti to nieodłączony element krajobrazu każdego większego osiedla mieszkalnego, w każdym mieście. Niektóre są bardziej estetyczne inne niestety mniej. Dlatego zapytaliśmy mieszkańców Jaworzna co sądzą o tego rodzaju twórczości.

REKLAMA

Graffiti w Jaworznie jest dosłownie wszędzie. Gdzie człowiek się nie obróci tam może zobaczyć miejsca, w których ktoś pozostawił po sobie znak w postaci twórczości własnej. Nie zawsze jest ona jednak ładna, najczęściej są to wyzwiska, przynależności do klubów sportowych, obrażanie przeciwnych klubów sportowych, wyznania miłości lub nic nieznaczące bohomazy. To się jaworznianom zdecydowanie nie podoba.

Głosy mieszkańców mówią jednak często, że gdyby graffiti było ładne, to nie mieliby nic przeciwko temu, aby widniało ono na ścianach w miejscach publicznych. Estetyczna twórczość jest dla mieszkańców Jaworzna, nawet tych starszych, jak najbardziej w porządku. Bazgroły — jak to nazwał jeden jaworznianin- nie są jednak przez nich akceptowane.

Jak trafnie zauważa jedna z zapytanych o to kobiet, jest różnica między estetycznym, przygotowanym muralem a zwykłymi bohomazami. W końcu graffiti to także jest sztuka. Napotkana przez nas absolwentka Akademii Sztuk Pięknych sama nadmienia, że jest przeciwna dewastacji, a za taką uważa malowanie byle czego na ścianach mienia publicznego. Nie dotyczy to jednak przygotowanych wcześniej i ustalonych z samorządami, projektów murali, które są tworzone w mieście. Jak dodaje — Street art dzieli się na różne dziedziny i dla przykładu dzieła artysty o pseudonimie Banksy, trafiły z ulicy do muzeów, jednakże nie każdy potrafi tworzyć tak jak wspomniany Brytyjczyk, którego prace owiane są już legendą.

Jest to może więc pomysł, dla włodarzy naszego miasta, aby przeznaczyć więcej środków z budżetu Jaworzna na realizację takie jak w przejściach podziemnych na Leopoldzie czy Osiedlu Stałym, w końcu mieszkańcy doceniają tego rodzaju twórczość.

Temat graffiti był poruszany wielokrotnie i z pewnością będzie poruszany w przyszłości. Samorządowcy już dawno temu zauważyli, że ogień należy zwalczać ogniem. Mało estetyczne wrzuty spotkać można wszędzie, na blokach, koszach na śmieci, w przejściach podziemnych czy ekranach dźwiękochłonnych. Trend ich powstawania zatrzymać można właśnie poprzez zlecanie profesjonalnym twórcom malowania pięknych murali.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki