Najczęstsze przyczyny utonięć podczas wypoczynku nad wodą są znane od lat i niezmiennie takie same — przekonuje Komenda Miejska Policji w Jaworznie.

REKLAMA

Najczęstsze przyczyny utonięć są niezmienne od lat. W końcu podczas pięknych lipcowych oraz sierpniowych dni lubimy wybrać się nad wodę, aby się zrelaksować oraz odetchnąć od upałów. Niestety często nasze zachowanie i podejmowane decyzje sprawiają, że rozkoszny czas nad wodą zamienia się w horror i traumę na całe życie.

Brak umiejętności pływania, brawura oraz przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu, pływanie w miejscach zabronionych, niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie oraz najczęstsze pływanie w stanie nietrzeźwym, to powody, dla których dochodzi utonięć w wodzie na terenie naszego kraju. W 2021 roku na terenie Polski odnotowano 422 wypadki utonięć. Tylko w czerwcu bieżącego roku utonęło 87 osób — jak informuje Polska Policja.

Szczególnie pływanie w stanie nietrzeźwym jest wyjątkowo niebezpiecznie. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi oraz orientacji, dodając do tego nadmierną pewność siebie oraz zaufania do swoich umiejętności, mamy gotowy przepis na katastrofę.

Dlatego też jaworznicka policja stara się jak czuwać nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających nad zalewami na terenie Jaworzna. Jedną z akcji, która mocno promowana jest na terenie Ośrodka Wodno-Rekreacyjnego Sosina, jest „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W jej ramach mundurowi spotykają się z uczestnikami półkolonii, aby przypomnieć dzieciom, że bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną i w związku z tym powinny znać one zasady postępowania w różnych miejscach, czy w różnych sytuacjach życiowych, aby uniknąć zagrożeń, jakie mogą wystąpić.

Policjanci apelują także do wszystkich wypoczywających nad wodą, aby podczas zażywania kąpieli, nie tylko słonecznych, zwracali uwagę na osoby, które są obok nich. Może się bowiem okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy i jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to powinniśmy to zrobić, ale w granicach naszych możliwości. Natomiast jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to po prostu zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

Źródło: KMP Jaworzno

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki