Budynek główny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie zostanie przebudowany. Budżet projektu wynosi prawie 3,4 mln zł.

REKLAMA

2 mln na modernizację budynku biblioteki przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, miasto dołoży z kolei 1,4 mln.

W ramach przebudowany zaplanowano m.in. modernizację oświetlenia, sufitów, podłóg, posadzek schodów w podcieniach biblioteki, a także przestrzeni dla dzieci; utworzenie Zielonej Czytelni Letniej wraz ze strefą informacyjno-promocyjną, stref dla seniorów i młodzieży. Dodatkowo zaplanowano zakup nowoczesnego wyposażenia, m.in. urządzeń multimedialnych; komputerów, zestawów informatycznych dla niewidomych, systemu nawigacji dla samodzielnego poruszania się osób niepełnosprawnych po działach bibliotecznych czy książkomatu. Powstaną też kabiny dźwiękoszczelne do pracy w ciszy, zostanie zakupione wyposażenie do Pracowni Digitalizacji – w tym skaner planetarny, serwery oraz komputery z oprogramowaniem.

– Gmach biblioteki został oddany do użytku w 2007 roku, przez ten czas Miejska Biblioteka Publiczna stała się miejscem – symbolem w Jaworznie. Zmieniło się otoczenie, ponieważ w 2013 roku po modernizacji oddany został rynek. Te kilkanaście lat intensywnego wykorzystywania infrastruktury i zasobów biblioteki miało wpływ na znaczną eksploatację biblioteki. Za pozyskane i zabezpieczone przez gminę środki, wnętrze budynku przejdzie niezbędne prace modernizacyjne, które i tak w nieodległej przyszłości musiałyby zostać wykonane. Teraz możemy je zrealizować dzięki m.in. pozyskanej dotacji – mówi prezydent Paweł Silbert.

Zmodernizowany budynek biblioteki ma zostać jednym z najatrakcyjniejszych obiektów aktywności kulturalno-edukacyjnej miasta, przyciągającym czytelników zarówno z terenu Jaworzna, Małopolski i Śląska oraz innowacyjnym miejscem pracy.

Terminy rozpoczęcia przebudowy i jej zakończenia nie są jeszcze znane.

źródło: UM Jaworzno

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki