Po tegorocznym zaostrzeniu zakazu handlu w niedziele, gdy sklepy popularnych sieci handlowych nie mogły dalej funkcjonować jako placówki pocztowe, te szukają kolejnych sposobów na jego obejście. Na nowy pomysł wpadli zarządzający siecią Biedronka, której to sklepy mają zostać wypożyczalniami książek.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w lutym tego roku zaostrzona została łatwo omijana ustawa zakazująca handlu w niedziele. Przedsiębiorcy otwierający swoje placówki w ostatni dzień tygodnia zostali zobowiązani do udowodnienia, że przychody z działalności objętej wyłączeniem z zakazu handlu – w większości przypadków sieci sklepów dotyczyło to usług pocztowych – wynoszą co najmniej 40 proc. wszystkich przychodów placówki.

Już 7 sierpnia jednak w całej Polsce ma się otworzyć 600 Biedronek, a 14 sierpnia kolejne 300. Aby to umożliwić nie łamiąc obowiązującego prawa, sklepy sieci zostaną wypożyczalniami książek.

Wybrane sklepy otrzymają na początek po około 140 książek do wypożyczenia, stojaki z nimi staną w strefie wejścia lub strefach, gdzie nie ma żywności, w zależności od sklepu.

Aby skorzystać z wypożyczalni, konieczna będzie karta lojalnościowa sieci, czyli Moja Biedronka. Za wypożyczenia książki obowiązywać będzie kaucja w wysokości 3 zł, która będzie zwracana w formie vouchera przy oddawaniu książki.

Książkę będzie można wypożyczyć na 2 tygodnie, w przypadku braku zwrotu, nastąpi blokada na karcie moja Biedronka, która dotyczyć będzie jednak jedynie wypożyczania kolejnych egzemplarzy.

Opcja wypożyczania książki dostępna będzie tylko przy kasach tradycyjnych, przy samoobsługowych nie będzie takiej możliwości.

Nie wiadomo obecnie, czy otwarte będą również te jaworznickie Biedronki.

Podobne rozwiązanie zastosowało wcześniej Intermarche, zostając klubem czytelniczym. Jako wypożyczalnie sprzętu sportowego funkcjonują z kolei niektóre sklepy sieci Lewiatan. Aby omijać zakaz, sklepy wykorzystują artykuł ustawy o zakazie handlu zwalniający z tego zakazu placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki