Kolejna awaria w bloku 910 MW Elektrowni Jaworzno. Tym razem przyczyną przestoju jednostki są wady w leju kotła. Po zakończaniu prac naprawczych, blok ma zostać uruchomiony pod koniec sierpnia.

REKLAMA

Jak podaje Tauron Wydobycie, blok 910 MW nie pracuje od 6 sierpnia. Powodem wyłączenia bloku są wady w leju kotła, które zostały wykryte w trakcie czyszczenia kotła oraz odżużlacza na terenie bloku. Awaria ma zostać usunięta do 29 sierpnia.

– W trakcie prac mających na celu oczyszczenie kotła oraz odżużlacza na bloku o mocy 910 MW w Jaworznie została zidentyfikowana konieczność przeprowadzenia prac dodatkowych w leju kotła – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzeczniczka prasowa spółki Nowej Jaworzno Grupa TAURON. – Według wstępnych szacunków, planowany postój bloku potrwa do 29 sierpnia. W tym czasie wykonawca będzie prowadził prace mające na celu usunięcie wad powstałych w leju kotła. Szybkie i skuteczne wyeliminowanie tzw. chorób wieku dziecięcego jednostki jest niezwykle istotne dla jej przyszłej, stabilnej i efektywnej pracy – wyjaśnia rzeczniczka prasowa NJGT.

Tauron zapewnia w komunikacie prasowym, po ponownym uruchomieniu bloku nie będzie problemów z dostarczeniem jednostce paliwa odpowiedniej jakości:

Zapasy węgla zgromadzone na składowisku przekraczają 100 tys. ton. Jest to dwa razy więcej niż wynika z obowiązku wynikającego z rozporządzenia w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. Przy normalnej pracy bloku taka ilość paliwa pozwala na pracę jednostki przez 25 dni. Węgiel podawany na blok 910 MW pochodzi wyłącznie z kopalń wskazanych jako źródła paliwa w kontrakcie, czyli z zakładów górniczych w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach oraz kopalni Ziemowit. Jest on również sprawdzany przez generalnego wykonawcę – czytamy w komunikacie spółki.

Obecnie Tauron i Rafako toczą przed Prokuratorią Generalną negocjacje w sprawie harmonogramu zakończenia okresu przejściowego bloku 910 MW. Więcej poniżej:

Mediacje RAFAKO i Grupy TAURON przed Prokuratorią Generalną

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

3 KOMENTARZE