REKLAMA

Podczas samodzielnego składania komputera gamingowego (lub przeznaczonego do pracy w zaawansowanym oprogramowaniu, np. do projektowania 3D) jedną z kluczowych decyzji jest wybór i zakup karty graficznej. Rynkowe bestsellery kosztują kilka tys. zł, a za najlepsze modele trzeba zapłacić nawet kilkanaście tys. zł. Czym wobec tego wyróżniają się modele klasy premium i dlaczego warto płacić za nie tak dużo?

Producent i rodzina procesorów

O tym, jak wygląda aktualnie rynek kart graficznych, możesz przekonać się, zaglądając na stronę https://www.sferis.pl/karty-graficzne-2889. Liczba producentów procesorów grafiki wykorzystywanych w kartach jest ograniczony do dwóch marek – AMD oraz NVIDIA. Jeżeli składasz PC do gier, musisz wybrać między AMD Radeon i NVIDIA GeForce, choć producentów właściwych kart jest wielu, m.in.:

  • Afox,
  • Asus,
  • Gigabyte,
  • MSI,

Jakie przykładowe parametry odróżniają zatem najlepsze karty graficzne?

Oto najważniejsze zmienne.

Pamięć karty graficznej

Najlepsze modele na rynku są zwykle wyposażane w aż 24 GB pamięci typu GDDR6X. To jednak parametr na najbardziej wymagających graczy. Dziesiątki kart graficznych wyposaża się raczej w 8, 12 czy 16 GB pamięci, co również pozwala na satysfakcjonującą rozrywkę.

Porty oraz interfejsy

Karty graficzne klasy premium są przystosowane do obsługi większej liczby urządzeń, dają więcej możliwości. Przykładowo – zamiast jednego mają dwa porty HDMI. Również typ interfejsu PCI Express, np. x16 4.0, świadczy o przystosowaniu do najwyższych wymagań.

Konstrukcja

Ogromne znaczenie ma również konstrukcja karty graficznej. W cenie topowych modeli uwzględnia się wzmacnianą budowę, dopracowaną pod kątem odporności na rozmaite usterki czy uszkodzenia mechaniczne. Karty graficzne premium wyposaża się w zaawansowane systemy aktywnego chłodzenia i większą liczbę wentylatorów. Dzięki temu nawet wielogodzinne maratony i gra w najbardziej wymagające tytułu nie są zagrożeniem dla stabilności i płynności działania podzespołu.

Kolejną kwestią jest sama estetyka. Gamerzy inwestujący w komputery kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tys. zł oczekują np. atrakcyjnego dla oka, futurystycznego, wielokolorowego podświetlenia karty graficznej. Temat konstrukcji można rozpatrywać pod każdym możliwym kątem. Producenci prześcigają się w designerskich i nowatorskich rozwiązaniach technicznych. Przykładowo, w karcie graficznej Asus GeForce RTX 3090 TUF GAMING środkowy wentylator ma odwrotną rotację, aby niwelować wibracje w trakcie chłodzenia. Same wentylatory mają też podwójne łożyska kulkowe dla zwiększenia wytrzymałości i żywotności.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki