REKLAMA

Na przestrzeni ostatnich lat oświetlenie LED jest coraz popularniejszą opcją, która sprawdza się w szerokiej gamie miejsc. To energooszczędne rozwiązanie, które zaskakuje swoją funkcjonalnością. Należy jednak pamiętać, że każda sytuacja będzie wymagała innego typu oświetlenia zarówno pod względem rodzaju urządzenia, jego mocy, jak i barwy światła. Jak przedstawiają się optymalne parametry w domu, biurze oraz na zewnątrz? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Domowe wnętrza – jakie oświetlenie wybrać?

Wnętrze mieszkania jest niejednolite – znajdziemy w nim pomieszczenia, które mają różne potrzeby świetlne. Właśnie dlatego warto spojrzeć na nie z osobna, biorąc pod uwagę różne parametry.

Pokoje dzienne i sypialnie

W przypadku salonów warto spojrzeć przede wszystkim na różnej formy żarówki i oświetlenie sufitowe – rozwiązania te pomogą w rozproszeniu światła na całe pomieszczenie. Ciekawą opcją są panele LED, które instaluje się w samym suficie. Nie zabierają one wiele miejsca i wprowadzają ciekawą, futurystyczną oprawę mieszkania. W sypialniach lepiej będzie postawić na żarówki RGB, które pozwolą na dostosowanie barwy i natężenia światła, urozmaicając nastrój.

W jaką jasność i barwę celować?

  • Barwa – powinna być ciepła, aby zapewnić rozluźnienie i możliwość odpoczynku.
  • Jasność – w dużych salonach warto postawić na około 900-1000 lm. Sypialnie często nie będą potrzebowały więcej, niż 500 lm.

Kuchnie i łazienki

Tutaj znów warto celować w oświetlenie sufitowe, a szczególnie w panele, gdyż miejsca te bardzo często nie mają wystarczającej przestrzeni do większych urządzeń. Jednocześnie warto tutaj stosować taśmy LED, które pomogą w doświetleniu ważnych miejsc, takich jak toaletka lub wnętrze spiżarni – stanowić będą też ciekawą opcję dekoracyjną.

Co z jasnością i barwą?

  • Jasność – wiele zależy od wielkości pomieszczenia, jednak zwykle będą to opcje w okolicach 700-800 lm.
  • Barwa – kluczem jest wybranie neutralnej barwy w okolicach 4000 K. W ten sposób otrzymamy dokładną widoczność, która imitować będzie światło słoneczne i stymulować do działania.

Jakie oświetlenie LED do pracy?

Miejsce pracy rządzi się innymi prawami, niż domowe warunki. Jak się okazuje, dzieje się tak również z perspektywy oświetlenia. Tutaj również warto zastosować podział. Jak będzie się on przedstawiał?

  • Biura, szkoły i urzędy – są to miejsca, gdzie ważna jest koncentracja, przez co światło ciepłe nie nada się dobrze. Opcje zimne mogłyby być irytujące po długim czasie przebywania, więc najlepiej postawić na neutralne rozwiązania, które oscylować będą w okolicach 4000 K. Moc i jasność jest zależna od wielkości pomieszczeń, przez co warto dobrać je do danych potrzeb.
  • Magazyny i hale produkcyjne – tutaj warto postawić na oświetlenie liniowe LED, które pozwoli na doświetlenie każdego elementu w dokładny sposób. Tutaj stawiać należy na wysoką moc, gdyż miejsca te są bardzo obszerne. Zalecaną barwą jest zwykle zimna lub ewentualnie neutralna, która działa stymulująco i przeciwdziała zasypianiu, co pomaga podczas nocnych zmian.

Wiedząc już, jakie oświetlenie wybrać w warunkach pracy, należy przyjrzeć się jeszcze jednej przestrzeni – jakie oświetlenie LED nada się na zewnątrz?

Zewnętrzne oświetlenie LED – czym powinno się odznaczać?

Oświetlenie zewnętrze będzie się różniło przede wszystkim wytrzymałością na warunki zewnętrzne – takie lampy uliczne LED powinny mieć przesłony stworzone z hartowanego szkła i być chronione specjalnymi konstrukcjami z wytrzymałych materiałów. Najczęściej stosuje się aluminium, które wytrzymuje zarówno działanie warunków atmosferycznych, jak i pomniejsze uszkodzenia mechaniczne. Wpisują się one w oznaczenia IP66 i IP65.

Jeśli chodzi o moc, tutaj trzeba stawiać na bardzo silne opcje w granicach od 35 do nawet 120 W. Światło to powinno być naturalne lub zimne – raczej powinno się unikać opcji ciepłych. Wszystkie te cechy powinny łączyć się z najwyższą jakością wykonania. Znaleźć można ją w firmie Greenie Polska, która już od lat dostarcza nowoczesnych, ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań zarówno do biur, domów, jak i przestrzeni publicznych.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki