W jaworznickim Wysokim Brzegu pojawił się  biały proszek nieznanego pochodzenia. Przy ul. Nad Przemszą składowane są hałdy niezidentyfikowanej substancji.

REKLAMA

Hałdy białego proszku zauważono najpierw w sąsiednich Mysłowicach, w osiedlu Powstańców Śląskich. Sprawą zainteresował się tamtejszy urząd miasta, który 26 lipca zawiadomił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Zgłoszenie dotyczyło magazynowania bez zezwolenia materiału nieznanego pochodzenia.

Podczas wizji lokalnej inspektorzy WIOŚ pobrali próbki białej substancji. Pracownicy WIOŚ zdołali również porozmawiać na miejscu z kierowcą ciężarówki, który, w trakcie trwania kontroli, pojawił się na miejscu z kolejnym ładunkiem. Mężczyzna miał poinformować inspektorów, że przewożony przez niego proszek to półprodukt pochodzący z rozbiórki starych betonowych bloków znajdujących się w byłej Hucie Katowice.

Jak się okazało, podobny proszek jest przywożony i składowany na Wysokim Brzegu w Jaworznie, tuż przy granicy z mysłowicką Brzezinką, o czym poinformował portal ctmyslowice.pl jeden z czytelników.

Sterta podobnej substancji leży na nieużytkach przy ul. Nad Przemszą. W pobliżu, w trakcie naszej wizyty, przebywał właściciel terenu, na którym materiał jest składowany. Jak się okazało, był on również właścicielem terenu przy ul. Piastów Śląskich. Przedsiębiorca wyjaśnił, że to nowy właściciel, któremu niedawno sprzedał nieruchomość, przywiózł materiał na ten teren.

Wedle wyjaśnień mężczyzny, biała substancja to bentonit – produkt stosowany w budownictwie. Właściciel terenu twierdzi też, że kiedy tylko dowiedział się, że bentonit jest składowany na osiedlu, od razu uznał, że to zły pomysł i zaproponował swojemu znajomemu, że może przywozić go na Wysoki Brzeg. Bentonit składowany przy ul. Saperów Śląskich ma być przesiewany, workowany i – przeznaczony na sprzedaż – informował właściciel terenu.

Czym jest w rzeczywistości tajemnicza biała substancja? Obecnie trwają badania próbek pobranych przez WIOŚ w Mysłowicach, za które odpowiada Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ. Czynności prowadzi również tamtejszy urząd miejski.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

3 KOMENTARZE