Hemofilia jako zaburzenie hemostazy. Co musisz o niej wiedzieć?

Wrodzona skaza krwotoczna, polegająca na niedoborze lub braku jednego z białek krwi, niezbędnego w procesie krzepnięcia, czyli hemofilia, stanowi istotne zaburzenie hemostazy i może występować w jednej z trzech postaci – ciężkiej, umiarkowanej lub łagodnej.

Kto może zachorować na hemofilię i jakie objawy szczególnie powinny niepokoić? Przeczytaj i zobacz, co musisz wiedzieć.

Czym jest hemofilia? Przyczyny hemofilii

Hemofilia jako genetyczna choroba krwi, jest zaliczana do grupy osoczowych skaz krwotocznych i jest konsekwencją wrodzonego braku lub niedoboru czynnika krzepnięcia krwi – VIII w hemofilii A i IX w hemofilii B. W przypadku uszkodzenia naczynia krwionośnego (żyły lub tętnicy), u osób zmagających się z tym rodzajem zaburzenia hemostazy tworzenie się skrzepu jest utrudnione. Dochodzi wówczas do znacznego wydłużenia czasu krwawienia, wewnętrznego lub zewnętrznego.

Kto może zachorować na hemofilię?

Hemofilia jest chorobą genetyczną, dziedziczoną recesywnie i związaną bezpośrednio z płcią – mutacja dotyczy genów związanych z chromosomem X, co oznacza, że na hemofilię objawową chorują wyłącznie mężczyźni. Kobiety są bezobjawowymi nosicielkami.

Objawy hemofilii – co powinno Cię zaniepokoić?

Objawy hemofilii mogą mieć różne nasilenie, co wynika bezpośrednio ze stopnia niedoboru czynnika krzepnięcia. Pierwsze mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie – najczęściej między 1 a 2. rokiem życia.

Głównym objawem zaburzenia hemostazy, jakim jest hemofilia, jest krwawienie, wewnętrzne lub zewnętrzne, które może pojawić się w każdym miejscu ciała. Co ciekawe, przyczyną krwawienia nie musi być uraz – u chorych na hemofilię występuje także krwawienie samoistne. Wśród pozostałych objawów hemofilii wyróżnia się również krwawienie do stawów kolanowych, duże siniaki, długotrwałe krwawienie po urazie, zabiegu lub zranieniu.

Zaburzenia hemostazy – diagnoza hemofilii

Aby potwierdzić rozpoznanie hemofilii, lekarz ustala szczegółowy wywiad rodzinny w kierunku występowania choroby, szczególnie u matki chorego. Może zlecić także szereg badań dodatkowych, w tym morfologię krwi obwodowej z liczbą płytek krwi, czas protrombinowy i czas częściowej tromboplastyny po aktywacji. W razie nieprawidłowości konieczna okazuje się wizyta u hematologa.

 

agencja

Recent Posts

Rozpoczął się sezon ogrodniczy. Co sadzimy w ogródkach?

Sezon ogrodniczy już się rozpoczął, a co za tym idzie – wzmożone prace na ogródkach.…

15 godzin ago

Piotr Regulski nowy prezes zarządu ElectroMobility Poland S.A.

Rada Nadzorcza ElectroMobility Poland S.A. ogłosiła powołanie Piotra Regulskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Regulski…

16 godzin ago

Nowe centrum stomatologiczne w Jaworznie oferuje kompleksowe leczenie w jednym miejscu

W Jaworznie powstało nowoczesne centrum stomatologiczne, jakiego w mieście jeszcze nie było. Uśmiechnij Mi Się!…

16 godzin ago

Podsumowanie policyjnej akcji „Prędkość”

Policjanci z jaworznickiej drogówki prowadzili czynności w zakresie działań krajowych „Prędkość”. Kontrole prowadzone były przez…

16 godzin ago

Dr Iwona Brandys o jaworznickiej architekturze

W muzealnym cyklu pt. „Z Historią na Ty” 7 spotkanie, które odbyło się 8 maja,…

17 godzin ago

Zaproszenie na I Biesiadę Poetycko-Muzyczną

Jaworznicka poetka Renata Batko w ramach swojego cyklu Jaworowe Artystyczne Spotkania organizuje w maju I…

19 godzin ago