REKLAMA

Wiertarko-wkrętarka jest urządzeniem bardzo przydatnym podczas domowych remontów oraz w pracy w niewielkim warsztacie. Z jej pomocą można łatwo i szybko wykręcić lub wkręcić śruby, a także wywiercić otwory. Zakup nowej wiertarko-wkrętarki niekoniecznie musi być dla Ciebie prostym zadaniem, w szczególności, gdy nie znasz oznaczeń, jakie się znajdują na urządzeniu. Jak więc wybrać odpowiedni sprzęt, który posłuży przez lata i nie zawiedzie podczas domowych remontów?

Jak wybrać wiertarko-wkrętarkę? Sprawdź najważniejsze parametry!

Wybór jednego konkretnego modelu spośród całej gamy asortymentu, jaki dostępny jest na rynku elektronarzędzi, może być problematyczny. Dlatego tez postanowiliśmy podpowiedzieć Ci, na co zwrócić uwagę oraz jakie parametry uwzględnić. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję i kupić sprzęt, który z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom i wymaganiom.

Zasilanie wiertarko-wkrętarki

Decydując się na zakup, którego z modeli wiertarko-wkrętarki, który dostępny jest między innymi na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/elektronarzedzia-akumulatorowe/wiertarko-wkretarki w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad wyborem sposobu zasilania. W asortymencie elektronarzędzi dostępne są urządzenia zasilane sieciowo i akumulatorowo. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z pewnością sprawdzi się, jeśli lubisz majsterkować, naprawiać niewielkie rzeczy w domu czy w domowym warsztacie. Jest to też idealny sprzęt do prac w trudno dostępnych miejscach. Modele zasilane akumulatorem są lekkie, łatwe w obsłudze i poręczne.

Wiertarko-wkrętarki zasilane sieciowo z kolei są cały czas gotowe do pracy, o ile aktualnie nie ma awarii i jest dostęp do prądu. Mogą one pracować przez długi czas i bez problemu poradzą sobie z wierceniem w twardych podłożach. Z drugiej strony ich moc przekłada się na większy ciężar i nieco gorszą poręczność. Problemem moze się okazać niewystarczająco długi kabel i konieczne może się okazać użycie przedłużacza, kiedy prace będą wykonywane z dala od gniazda zasilającego.

Moc i moment obrotowy

Im wyższe napięcie, tym więcej mocy dostaje sprzęt, co przekłada się na wydajniejszą i szybszą pracę. Wiertarko-wkrętarki zasilane z sieci o wyższej mocy mogą pracować znacznie dłużej bez przegrzewania się. Wysoka moc w urządzeniach akumulatorowych pozwala m.in. na sprawne wkręcanie lub wykręcanie śrub. Kolejnym parametrem, na który bez wątpienia należy zwrócić uwagę jest moment obrotowy. Określa on przeniesienie mocy z silnika na uchwyt wiertła. Na rynku możesz znaleźć urządzenia jedno i dwubiegowe. Dzięki biegom możesz dopasować ustawienia sprzętu do charakterystyki wykonywanej pracy. Wiertarko-wkrętarki z jednym biegiem są wystarczające do standardowych wierceń. Co istotne, pierwszy bieg to większy moment obrotowy i niższa prędkość obrotu wiertła, z kolei drugi bieg to niższa siła i większa prędkość obrotu.

Udar i zmiana prędkości

Możliwość zmiany prędkości obrotu jest bardzo istotnym parametrem. Pozwala on w pełni dopasować ustawienia urządzenia do materiału, z którym masz zamiar pracować. Możesz dzięki temu dokładniej wykonać pracę. Kiedy zaczynasz wiercić powoli i stopniowo zwiększać prędkość, Twoja praca będzie efektywniejsza. Ponadto prędkość wiercenia przekłada się w znacznym stopniu na ogólną wydajność urządzenia. Warto także wspomnieć o udarze, którego jednak nie posiada każda wiertarko-wkrętarka. Jest to przydatna opcja w przypadku, gdy planujesz pracować z twardym materiałem. Co istotne, musisz pamiętać, aby wtedy wybierać wiertła hartowane, które produkowane są z węglika wolframu.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki