Jak zdobyć wiedzę o lesie? Film edukacyjny o gospodarce leśnej

Fascynuje Cię las? Uwielbiasz spacery w otoczeniu zieleni? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat leśnej gospodarki? Masz taką możliwość. Lasy Państwowe dysponują wieloma obiektami, w których prowadzą leśną edukację. Znajdziesz tam informacje o pracy Leśników, ale również o samej przyrodzie.

REKLAMA

Jednym z podstawowych zadań Lasów Państwowych jest udostępnianie lasu społeczeństwu. Oznacza to, że lasy są ogólnodostępne, każdy może z nich skorzystać. Nie tylko zbierając grzyby, jagody lub inne dobra, które las daje, ale również ma do dyspozycji infrastrukturę leśną, ścieżki rowerowe, ścieżki konne, miejsca postoju, obiekty małej retencji, pomniki przyrodnicze czy ścieżki edukacji leśnej. Z lasu korzystać można na wiele sposobów – czy to rekreacyjnie spacerując po leśnych ścieżkach, czy też korzystając ze specjalnie przygotowanych kompleksów edukacyjnych. W tym odcinku skupimy się na udostępnianiu poprzez edukację.

Edukacja leśna społeczeństwa jest bardzo ważna dla Lasów Państwowych. Z jej oferty mogą korzystać dzieci, młodzież i dorośli. Celem takich działań jest upowszechnienie wiedzy o środowisku leśnym i zrównoważonym gospodarowaniu lasem. Mamy wiele okazji do skorzystania z różnych form edukacji leśnej. W poprzednich materiałach pokazywaliśmy część Leśnego obiektu promocyjnego Lasy Beskidu Śląskiego w Nadleśnictwie Wisła, gdzie można podziwiać wolierową hodowlę głuszca, która udostępniona jest dla grup wycieczkowych. Z kolei jadąc do Siewierza mamy okazję spotkać żółwia błotnego w środowisku, które odwzorowuje ich naturalne występowanie.

Z oferty edukacyjnej Lasów Państwowych rocznie korzysta wiele osób. W większości grupy szkolne jednak Leśnicy starają się dotrzeć również do dorosłych. Duża część atrakcji jest również dostosowana do osób niepełnosprawnych. W leśnych kompleksach edukacyjnych tworzy się szereg ciekawych ścieżek edukacyjnych, które pokazują dorobek i działania leśników. Wiele nadleśnictw oferuje również specjalnie przygotowane zajęcia dla grup zorganizowanych.

Na potrzeby edukacji Lasy Państwowe utworzyły ok. 6 i pół tysiąca obiektów. To między innymi ośrodki edukacji leśnej, ścieżki dydaktyczne, izby edukacji leśnej, zielone klasy, parki i ogrody dendrologiczne oraz punkty edukacyjne. Każde nadleśnictwo ma przygotowany swój program edukacji leśnej społeczeństwa. Leśnicy, dzięki organizacji różnych zajęć promują wiedzę o ochronie przyrody w ciekawy i pomysłowy sposób. W wielu nadleśnictwach zakłada się np. pasieki dla pszczół, gdzie można obserwować je przy pracy i dowiedzieć się więcej o ich ważnej roli dla środowiska. Mało tego na stronach Lasów Państwowych dostępne są scenariusze przykładowych zajęć o lesie dla nauczycieli szkół, którzy chcą samodzielnie przeprowadzić takie zajęcia.

Edukacja odgrywa niezwykle ważną rolę. To początek leśnej przygody, w której dowiadujemy się ciekawych informacji o przyrodzie, drzewach, zwierzętach, o tym, jak je chronić i jak bezpiecznie korzystać z zasobów leśnych. Ale to również przydatna garść informacji co robić, gdy np. zgubimy się w lesie lub gdy spotka nas burza. Kiedy już tego wszystkiego się dowiemy, możemy pewniej korzystać ze wszystkich atrakcji, które Leśnicy proponują. Odwiedzać ciekawe miejsca, chodzić ścieżkami przyrodniczymi, a nawet zanocować w lesie lub zorganizować ognisko w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Korzystać z lasu może każdy, niezależnie od wieku i upodobań, nieważne czy lubisz aktywnie spędzać czas, np. uprawiając jogging na leśnych zielonych ścieżkach, czy wolisz odpocząć, oglądając zbiorniki retencyjne lub zbierając grzyby. Las jest dla Ciebie, a program edukacyjny Lasów Państwowych pomaga uświadomić nam, jak ważne jest dbanie o niego.

Materiał powstał przy współpracy z Lasami Państwowymi

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki