Możesz zostać dawcą szpiku! – przyjdź na 24. Memoriał Jana Ciołczyka

24. Memoriał Jana Ciołczyka odbędzie się już jutro, 6 sierpnia 2022 roku, na stadionie Victorii w Jaworznie. Fundacja DKMS także będzie na memoriale, aby zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku. 

REKLAMA

Dla osób, które nie wiedzą czym zajmuje się organizacja DKMS przypomnijmy. Jest to fundacja działająca od 2008 roku na terenie całej Polski. A jej misją jest znalezienie dawcy dla pacjenta, który potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.

W czasie rozmowy z panią Barbarą Komorowską Czerwonka – wolontariuszką DKMS w Jaworznie, dowiedzieliśmy się ważnych rzeczy o byciu potencjalnym dawcą. Kto może zostać potencjalnym dawcą?

Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Osoba ta nie może mieć znacznej nadwagi, jak i niedowagi. Istnieje też lista chorób, które wykluczają zarejestrowanie się. Jednak jest ona niewielka. Raczej są to wyjątki.

Pamiętajmy, że w razie wątpliwości dotyczących przeciwwskazań możemy skontaktować się z osobami odpowiadającymi za rejestracje dawców. A jak wygląda samo pobieranie wymazu od osoby zdrowej? 

Są trzy szpatułki z jednej wewnętrznej strony policzka minutę, z drugiej drugą minutę, później z dowolnej strony trzecią minutę i dwie minuty suszenia. To jest pięć minut. Następnie zapakowanie, wypełnienie kwestionariusza, a jeśli ktoś się chcę zapytać o coś to właśnie może potrwać to dłużej

Jak zaznacza jaworznicka wolontariuszka, decyzja o byciu dawcą szpiku musi być świadoma. A wszystkim zależy na jak największej liczbie chętnych. Bo jak sama zaznacza

Im więcej zarejestrowanych, tym większe prawdopodobieństwo, że osoba chora znajdzie bliźniaka genetycznego

Niestety często osobami potrzebującymi są noworodki i małe dzieci. Każdy z nich potrzebuje dawcy, który będzie w stanie im pomóc w walce z chorobą. Jak zaznacza nasz gość

na tym polega problem, my nigdy nie wiemy kto zachoruje. Chorują niemowlęta i osoby w podeszłym wieku.

Wybierając się jutro o godzinie 9:00 na stadion Victorii pamiętajmy, że są osoby na świecie, które od lat czekają na swój przeszczep. A rejestrując się w bazie potencjalnych dawców dajemy takiej osobie nadzieję. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i wypełnijmy formularz będąc pewnym swojej decyzji.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki