REKLAMA

VPN jest jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów ochrony online. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest on absolutnie niezbędny, jeśli zależy nam na prywatności i anonimowości w sieci. Ale czym jest ta technologia i w jaki sposób działa? Zapraszamy do lektury!

VPN kluczem do Twojej prywatności

Nie da się ukryć, że prywatność danych jest coraz bardziej zagrożona przez cyberprzestępców, korporacje, agencje marketingowe czy agencje rządowe. Dlatego też warto zacząć inwestować w rozwiązania VPN, czyli tzw. wirtualną sieć prywatną. 

Bez VPN narażasz swoją anonimowość i bezpieczeństwo — zresztą, nie tylko swoją, ale i swojej rodziny. W każdej chwili możesz bowiem zostać zhakowany!  Co więcej, Twoje działania online mogą być monitorowane, a dostęp do niektórych treści zablokowany (np. w przypadku cenzury). VPN zwiększa Twoje cyfrowe bezpieczeństwo stanowi coś w rodzaju swoistej zaszyfrowanej tarczy.

Jak to działa? 

Technologia VPN szyfruje w zasadzie całe połączenia internetowe. Dzięki temu można uniknąć szpiegowania, ataków hakerskich, natarczywych reklam i stania się ofiarą cyberprzestępców. Jest to rozwiązanie nie tylko bezpieczne, ale również opłacalne pod względem finansowym. Co więcej, VPN jest w pełni legalny i dostępny w wielu różnych wariantach — w tym w wersji darmowej, choć nie zaleca się jej z uwagi na ryzyko zainstalowania oprogramowania szpiegowskiego lub innych złośliwych aplikacji. 

W przeciwieństwie do darmowych Wi-Fi, z których wielu użytkowników korzysta na co dzień z uwagi na wygodę, VPN jest bezpieczny. Do Wi-Fi może bowiem podłączyć się każdy, a nasze dane mogą być przesyłane bez żadnego szyfrowania, co w konsekwencji może mieć opłakane skutki. W skrajnych przypadkach istnieje tutaj bowiem ryzyko wykradzenia numerów kart kredytowych, haseł do logowania czy korespondencji. Niektóre informacje są również sprzedawane agencjom marketingowym, co kończy się wyświetleniem niezliczonych natarczywych reklam. 

VPN to swoisty tunel, do którego wgląd mają wyłącznie autoryzowani użytkownicy. Co więcej, w przypadku Wi-Fi nawet renomowany dostawca nie jest w stanie zapewnić 100% bezpieczeństwa. Wirtualna sieć prywatna staje się na szczęście coraz popularniejsza zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. 

VPN dla wszystkich użytkowników sieci

Zakup VPN zmienia sposób korzystania z Internetu o 180 stopni. Zyskać może na tym zarówno Twoja rodzina, jak i biznes. Dzięki wirtualnej sieci prywatnej nikt nie jest w stanie przechwycić naszych danych, a przynajmniej jest to dość mocno utrudnione. Nawet jeśli pliki trafią bowiem do hakera, to nie będzie on w stanie ich odszyfrować. 

VPN może zainstalować na większości urządzeń elektronicznych, mających dostęp do Internetu. Mowa o konsolach, tabletach smartfonach i nie tylko. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest VPN for PC, który gwarantuje pełen komfort i bezpieczeństwo użytkowania komputera bez lęku o to, że dane przeglądania, hasła czy intymne rozmowy zostaną przechwycone przez osoby trzecie. 

Co więcej, VPN pozwala również na korzystanie z treści objętych w niektórych krajach cenzurą. Pozwala on także zmienić adres IP, przez co nasza lokalizacja jest praktycznie nie do ustalenia, a w przypadku takich portali streamingowych jak Disney+, Netflix czy HBO Max pozwala na korzystanie z ich pełnej biblioteki np. w wersji amerykańskiej. 

Z VPN-a mogą skorzystać również firmy, które zapewniają pracownikom zdalny dostęp do zasobów firmowych. Gwarantuje to bezpieczeństwo przepływu informacji i sprawia, że żadne wrażliwe dane nie wypłyną poza wiedzę kilku wyznaczonych osób. Poza tym VPN umożliwia blokowanie niektórych stron swoim pracownikom, dzięki czemu mogą być oni wydajniejsi w swojej pracy.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki