W muzeum dostaniecie model samolotu Żwirki i Wigury

Muzeum Miasta Jaworzna wraz z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowało nie lada niespodziankę dla miłośników modelarstwa. W prezencie od muzeum otrzymacie do sklejania kartonowy model samolotu Żwirki i Wigury. Model w skali 1:50. Ten świetny pomysł jest częścią projektu poświęconego tym znakomitym polskim lotnikom.

REKLAMA

Tegoroczny projekt jest upamiętnieniem wybitnego wyczynu tego wspaniałego duetu. W dniach między 20 a 28 sierpnia 1932 r. w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych pokonali 5 tys. km w locie okrężnym nad Europą. Dało to im zwycięstwo, wyprzedzili Niemców faworyzowanych w tych zawodach. Wspólny projekt IPN i jaworznickiego muzeum będzie miał kolejną odsłonę.

Z początkiem 1932 r. zbudowano jedynie trzy egzemplarze samolotu RWD-6. Pierwszy z nich uległ katastrofie po oderwaniu obu skrzydeł. Pozostałe dwa samoloty po modyfikacji poleciały na zawody Challenge. Żwirko i Wigura wylatali na tym samolocie pierwsze miejsce, załoga drugiego samolotu zajęła 9. miejsce. 11 września 1932 r. Żwirko i Wigura polecieli na RWD-6 na miting lotniczy do Pragi. Niestety dostali się w strefę burzy, zginęli koło Cieszyna. Żwirko i Wigura to wspaniały duet lotniczy, duma II RP. Należy Im się nasza pamięć.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki