Wczasy pod gruszą dla kogo w 2022 roku

Wczasy pod gruszą to świadczenie, o którym słyszymy od lat. Polega ono na samodzielnym sfinansowaniu wczasów przez pracownika, które potem są refundowane w części lub całości przez firmę, w której on pracuje. Pracodawca refunduje wyjazd pracownika z funduszu świadczeń socjalnych. Co ważne, zarówno to czy firma oferuje takie świadczenie, jak i jego wysokość ma charakter uznaniowy. Niemniej coraz więcej firm chętnie wprowadza system nagradzania i motywowania pracowników poprzez np. wdrożenie systemu kafeteryjnego https://motivizer.pl/blog/co-to-jest-system-kafeteryjny/.

Wczasy pod gruszą nie muszą być wykorzystywane w okresie letnim, może to być świadczenie, z którego skorzystamy również w inne pory roku. Jednak co ważne, należy wziąć 10 dni urlopu ciągiem (czyli 14 dni kalendarzowych) i złożyć w swojej firmie odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.

Prócz pory roku, nie ma znaczenia również miejsce docelowe wyjazdu, to czy odbywa się przykładowo w Polsce, czy za granicą, a także czy jest to wyjazd zorganizowany samodzielnie, czy przez biuro podróży. 14 dni kalendarzowych jest minimalnym progiem, który należy spełnić do skorzystania ze świadczenia wczasów pod gruszą.

Jest to dofinansowanie, z którego mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowę o pracę. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, które przedstawiamy poniżej. Wczasy pod gruszą są wypłacane pracownikowi firmy, który zatrudnia co najmniej 50 pracowników na podstawie umowy o pracę oraz utworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) i preliminarz wydatków – jeżeli jesteś przedsiębiorcą zobacz jak wypełnić preliminarz wydatków ZFŚS.

Dofinansowanie mogą otrzymać nie tylko pracownicy zatrudnieni w ramach wspomnianej umowy o pracę, ale również ich rodziny oraz byli pracownicy będący na emeryturze lub rencie. Wszystko to zależy od tego, komu pracodawca przyznał prawo do korzystania z tego świadczenia w swoim regulaminie. To właśnie w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, pracodawca określa jakie osoby są uprawnione do wykorzystywania wczasów pod gruszą oraz jaka jest częstotliwość wypłat, a także ich wysokość oraz ile dni urlopowych musi wykorzystać dany pracownik, aby otrzymać dofinansowanie.

Co ważne — w danej firmie, pracownicy mogą otrzymywać wypłatę świadczenia w różnej wysokości. Dlaczego? Jest to spowodowane faktem, że to pracodawca decyduje o rozpatrzeniu złożonego przez pracownika wniosku o wypłatę, a do takiego wniosku, należy dołączyć zaświadczenie o sytuacji majątkowej oraz rodzinnej, w jakiej w danym momencie znajduje się pracownik. Następnie pracodawca, może przydzielić dofinansowanie w różnej wysokości, zależnie od sytuacji rodzinnej i życiowej danej osoby pracującej w firmie.

Kto dokładnie może skorzystać z wczasów pod gruszą w 2022 roku?

Tak jak wspomnieliśmy, skorzystać mogą z nich wszystkie osoby, które pracodawca uwzględnia w regulaminie świadczeń socjalnych z ZFŚS. Mogą więc to być pracownicy, ich rodziny, kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim oraz byli pracownicy i ich rodziny. Jednak istnieje sytuacja wykluczająca możliwość wypłaty dofinansowania. Jest to sytuacja, w której dany pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Uznaje się bowiem, że pracownik na L4, musi wykorzystać ten czas na leczenie, a nie odpoczynek w ramach urlopu. W związku z tym dopiero po zakończeniu trwania zwolnienia lekarskiego pracownik może złożyć wniosek o urlop pod gruszą i starać się o dofinansowanie urlopu wypoczynkowego. Należy pamiętać o tym, że wczasy pod gruszą są świadczeniem socjalnym, a więc o ich przyznaniu decyduje wspomniany regulamin. W związku z tym mogą zdarzyć się sytuacje, w których dany pracownik, nie spełni podanych w regulaminie kryteriów i dofinansowania nie otrzyma. Warto więc zapoznać się, czy w firmie, w której pracujemy, istnieje możliwość takiego dofinansowania i skrupulatnie zapoznać się z regulaminem i kryteriami, jakie należy spełnić, aby je otrzymać.

agencja

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

2 godziny ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

5 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

6 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

8 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

8 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

19 godzin ago