Przemysł spożywczy wymaga zachowania bezwzględnej sterylności. Spełnienie tego wymogu jest możliwe dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu – przede wszystkim autoklawów. Co trzeba o nich wiedzieć?
Autoklawy należą do najważniejszych elementów wyposażenia zakładów spożywczych. Jako że ich znaczenie dla sprawności pracy fabryk oraz bezpieczeństwa produktów jest kluczowe, warto dowiedzieć się na ich temat przynajmniej podstawowych informacji. W nowym artykule wyjaśniamy, do czego służy autoklaw przemysłowy i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. 

Autoklaw przemysłowy – niezbędny w przemyśle spożywczym. Do czego służą te urządzenia?

Autoklawy przemysłowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych zakładach zajmujących się przetwórstwem i produkcją spożywczą. Służą przede wszystkim do pasteryzacji, dzięki której produkty na długo zachowają świeżość. Pokrewnym procesem jest sterylizacja żywności. Obie metody różni czas obróbki oraz użyta temperatura. Pasteryzacja żywności polega na długotrwały, poddawaniu jej działaniu stosunkowo niskich temperatur, podczas gdy w przypadku sterylizacji stosowana jest wysoka temperatura przez krótszy czas. Łączy je natomiast efekt – zlikwidowanie drobnoustrojów odpowiedzialnych za psucie produktów. 

Autoklawy przemysłowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyny? Od czego zależy sprawność wygrzewania?

Oczywiście każdy autoklaw powinien spełniać określone wymagania, by zapewnić wydajną i bezpieczną konserwację żywności. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestię pojemności – musi ona być dostosowana do mocy przerobowych zakładu. Ogromne znaczenie ma też rodzaj autoklawu. Możemy zdecydować się autoklaw elektryczny, olejowy oraz gazowy. Autoklaw powinien też być wyposażony w precyzyjny i niezawodny manometr, dzięki któremu operator będzie mógł kontrolować ciśnienie pracy. Kolejny istotny aspekt to mapowanie temperatury w autoklawie pozwalający na wyznaczanie najzimniejszego punktu w autoklawie oraz sprawdzenie, jak rozkładają się temperatury we wnętrzu urządzenia.

Autoklawy i sprzęt do gotowania ciśnieniowego. Gdzie zamówić, by cieszyć się niezawodnymi urządzeniami? 

Przy wyborze firmy mającej w swojej ofercie autoklawy przemysłowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim jakość produktów oraz obsługi kontrahenta. Na stronie https://www.bnt-sigma.pl/ można znaleźć wysokiej jakości autoklawy wraz aparaturą niezbędną do ich prawidłowego działania. Zamawiający może ponadto liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie doboru rozwiązań najlepiej dopasowanych do jego potrzeb rozwiązań.
- REKLAMA -


Zewnętrzne linki