REKLAMA

Finanse osobiste mogą popchnąć każdego do punktu skrajnego niepokoju i zmartwienia. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, planowanie finansów nie jest jajkiem przeznaczonym dla każdego koszyka. Dlatego większość z nas często żyje od wypłaty do wypłaty. Ale czy ktoś powiedział Ci, że spełnienie Twoich celów finansowych nie jest trudnym zadaniem?

W tym artykule, będziemy badać sposoby, aby ustawić cele finansowe i rzeczywiście spełnić je z łatwością.

4 kroki do wyznaczenia celów finansowych

Choć wyznaczanie celów finansowych może wydawać się trudnym zadaniem, jeśli ktoś ma wolę i jasność myślenia, jest to raczej łatwe. Spróbuj użyć tych kroków, aby rozpocząć.

1. Jasno określ cele

Każdy cel bez jasnego celu jest niczym więcej niż mrzonką, a to nie może być bardziej prawdziwe w sprawach finansowych.

Często mówi się, że oszczędności to nic innego jak odroczona konsumpcja. Dlatego, jeśli oszczędzasz dzisiaj, to powinieneś mieć jasność co do tego, na co to jest. To może być cokolwiek, w tym edukacja dziecka, emerytura, małżeństwo, te wymarzone wakacje, fantazyjny samochód, itp.

Kiedy cel jest już jasny, należy określić wartość pieniężną dla tego celu i ramy czasowe. Ważnym punktem na tym etapie ustalania celów jest wypisanie wszystkich celów, które przewidujesz w przyszłości i umieszczenie wartości na każdym z nich.

2. Uwzględnij inflację

Ronald Reagan powiedział kiedyś: „Inflacja jest tak gwałtowna jak bandyta, tak przerażająca jak uzbrojony rabuś i tak śmiertelna jak hitman”. Ten cytat podsumowuje to, co inflacja może zrobić Twoim celom finansowym.

Dlatego uwzględniaj inflację zawsze wtedy, gdy podajesz wartość pieniężną do celu finansowego, który jest daleko w przyszłości.

Na przykład, jeśli jednym z Twoich celów finansowych jest edukacja syna w college’u, która jest za 15 lat, to inflacja zwiększy obciążenie pieniężne o ponad 50%, jeśli inflacja wynosi zaledwie 3%. Zawsze uwzględniaj ten fakt, aby uniknąć braku realizacji swoich celów.

Zdywersyfikuj również niewielką część swojego portfela za pomocą wysokodochodowych strategii inwestycyjnych, aby uniknąć szkód związanych z inflacją. Na przykład, możesz rozważyć handel na rynku Forex lub kryptowalutami. Jeśli to zrobisz, pamiętaj, że wybór wiarygodnego brokera jest kluczowy. Odwiedzając Trusted Brokers Reviews, możesz zapoznać się z zaletami i wadami brokerów online i w łatwy sposób zdecydować się na swojego brokera.

3. Utrzymuj cele realistyczne

Dobrze jest być optymistą, ale bycie Pollyanną nie jest pożądane. Podobnie, podczas gdy może to być dobra rzecz, aby utrzymać swoje cele finansowe trochę agresywny, wykraczając poza to, co można realistycznie osiągnąć będzie zdecydowanie zranić swoje szanse na dokonanie znaczącego postępu.

Ważne jest, abyś utrzymywał swoje cele realistycznie, ponieważ pomoże ci to utrzymać kurs i utrzymać motywację podczas całej podróży.

4. Krótkoterminowe Vs Długoterminowe

Tak jak każda kaloria nie jest taka sama, tak samo podejście do osiągnięcia każdego celu finansowego nie będzie takie samo. Ważne jest, aby podzielić cele na krótkoterminowe i długoterminowe.

Z reguły każdy cel finansowy, którego termin realizacji przypada na najbliższe 3 lata, powinien być określany jako cel krótkoterminowy. Wszelkie cele o dłuższym czasie trwania należy zaliczyć do celów długoterminowych. Taki podział celów na krótkoterminowe i długoterminowe pomoże w wyborze odpowiedniego instrumentu inwestycyjnego do ich realizacji.

Do tej pory powinieneś być już gotowy z listą swoich celów finansowych. Teraz nadszedł czas, aby pójść na całość i je osiągnąć.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki