REKLAMA

Gdy nadchodzi jesień, nie zawsze chce nam się ruszyć z domu. Pochmurna pogoda, deszcz oraz błoto nie zachęcają do długich wędrówek. Mając jednak pod opieką czworonoga, musimy zapewnić mu codzienne spacery. Jesienią podczas wspólnych przechadzek pojawiają się wyzwania: deszcz, wiatr oraz kleszcze, które o tej porze roku atakują ze wzmożoną siłą. Ważne jest więc, by zadbać o komfort psa, jego zdrowie oraz skuteczną ochronę przed kleszczami. Jak dobrze przygotować siebie i psa do jesiennych spacerów?

Ochrona przed kleszczami

Choć zabezpieczenie przed kleszczami powinniśmy stosować u naszych psów przez cały rok, jesienią jest to szczególnie ważne. Wbrew pozorom, pasożyty te nie lubują się w wysokich temperaturach. Latem, podczas upałów rozmnażają się znacznie gorzej niż jesienią, gdy na zewnątrz panuje wysoka wilgoć a temperatury są umiarkowane. Dlatego w tym okresie powinniśmy zachować szczególną czujność. Co to oznacza?

Przede wszystkim istotna jest skuteczna ochrona przed kleszczami w postaci specjalistycznych preparatów. W zależności od miejsca, w którym mieszkamy oraz potrzeb naszego czworonoga, może to być obroża lub preparat spot-on. Ważne, by nie opierać się wyłącznie na naturalnych olejkach eterycznych, które nie zabezpieczą naszego futrzaka przed ukąszeniem, a co za tym idzie – zwiększają ryzyko wystąpienia chorób odkleszczowych.

Oprócz tego, mimo stosowanej ochrony, powinniśmy dokładnie, po każdym spacerze sprawdzić skórę naszego czworonoga pod kątem obecności tych pasożytów. W ten sposób uchronimy nie tylko swojego psa, ale przede wszystkim siebie, w razie gdyby kleszcz spadł z psiej sierści i szukał żywiciela w naszym mieszkaniu.

Dowiedz się więcej o sprawdzonych sposobach na ochronę psa przed kleszczami:
https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/kleszcze/cztery-sposoby-na-ochrone-psa-przed-kleszczami/

Zabezpieczenie przed deszczem i zimnem

Wiele psów nie najlepiej radzi sobie z chłodem, dlatego czasem warto zainwestować w odpowiednie ubranko podczas jesiennych spacerów. Poranki o tej porze roku potrafią być naprawdę zimne – nasz czworonóg, zwłaszcza jeśli nie ma podszerstka, może słabo znosić szok temperaturowy po wyjściu z ciepłego mieszkania. Co więcej, nie tylko chłód będzie tu przeszkodą.

Nawet czworonogi z grubym, gęstym futrem mogą wymagać odpowiedniego zabezpieczenia przed deszczem. W końcu nikt z nas nie lubi zapachu mokrego psa w mieszkaniu, ani mokrych, ubłoconych ścian. W prosty sposób możemy tego uniknąć kupując naszemu pupilowi przeciwdeszczową derkę lub kombinezon. Jest to tym bardziej istotne, że w deszczowe dni zwierzak z gęstym futrem może po prostu nie zdążyć wyschnąć pomiędzy spacerami. Długo utrzymujący się wilgotny podszerstek może prowadzić do odparzeń oraz chorób skóry.

Bezpieczeństwo

Wieczorami, gdy wychodzimy z psami na ostatni spacer zwykle jest już ciemno. Jeśli spacerujemy w ruchliwej okolicy, warto wyposażyć siebie i psa w odblaski lub oświetlenie. Może to być bandanka w wyrazistym kolorze lub ubranko z odblaskami, ale oprócz tego warto stosować także inne gadżety, takie jak świecące obroże czy światełka przyczepiane do szelek czy obroży. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie nam znaleźć naszego psa w ciemności, gdy zbytnio się oddali, ale przede wszystkim będzie on lepiej zauważalny dla otoczenia.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki