Kwaśna kara dla kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów

Policyjna akcja „Jabłko czy Cytryna” została zorganizowana przez policjantów i policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Niektórzy kierowcy dostali słodkie jabłko w ramach nagrody, a inni kwaśną cytrynę w ramach kary za swoją jazdę.

REKLAMA

Akcja „Jabłko czy Cytryna” to działania, które podejmują policjanci ruchu drogowego z KMP w Jaworznie, mające na celu uświadomienie kierowców, że od ich postawy na drodze zależy bezpieczeństwo także niechronionych uczestników ruchu jak np. dzieci.

Jak mówi nadkomisarz Tomasz Obarski — działania dotyczące bezpieczeństwa na drodze podejmują policjanci i policjantki z różnych wydziałów, w różnych sytuacjach, jednak podczas tego typu akcji policjanci z drogówki wykazać się muszą większą kreatywnością.

Przy współpracy z dziećmi uczęszczającymi do Szkoły Podstawowej nr 5, kierowcom w zależności od postawy na drodze najmłodsi wręczali jabłko, gdy kierujący jechał zgodnie z przepisami w ramach podziękowania, albo plasterek cytryny, jeżeli kierowca nie dostosował się do przepisów. Oczywiście cytrynę kierowca musiał zjeść na miejscu.

Nagrodzeni i ukarani kierowcy uważają, że tego typu akcję są bardzo ważne. Uważają, że zdecydowanie zwiększają one świadomość i dają do myślenia, przez co jeździ się wolniej, a organizowanie ich na początku jesieni jest tym bardziej ważne, że warunki na drogach są dużo trudniejsze, co wpływa na potencjalne zdarzenia.
A cytryna? Cytryna była na szczęście smaczna. Jak dodał ukarany nią kierowca – jest sezon przeziębieniowy to się trochę witaminy C przyda.

Dzieci także nie kryły, że odpowiednie zachowanie kierowców jest ważne dla ich bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Dlatego chciałyby zaapelować do wszystkich kierowców, aby ci jeździli wolniej, nie przekraczali wyznaczonej prędkości, byli uważni i zachowywali szczególną ostrożność na przejściach dla pieszych i w pobliżu szkół oraz przedszkoli, inaczej będą zmuszone poczęstować kierowców cytrynami. Dzieci za udział w akcji dostały od funkcjonariuszy pamiątkowe odblaski.

Edukacja nie tylko dzieci, ale także dorosłych nt. bezpiecznego poruszania się po drodze to bardzo ważna część pracy policji, która sukcesywnie powinna zwiększać świadomość kierujących i zmniejszać liczbę zdarzeń drogowych.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki