REKLAMA

Miód gryczany należy do grona najchętniej wybieranych pszczelich przysmaków. Nie ma w tym nic dziwnego – wyróżnia się charakterystycznym smakiem i kwiatowym aromatem. Uznaje się, że to jeden z najzdrowszych miodów dostępnych na rynku. Ma wiele właściwości prozdrowotnych i odznacza się szerokim zastosowaniem. Jak można wykorzystać miód gryczany i jaki ma wpływ na organizm? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Charakterystyka miodu gryczanego

Miód gryczany ma intensywną barwę – do złudzenia przypominającą kolor zaparzonej herbaty – i równie mocny aromat gryki. Jego smak to mieszanka słodyczy i ostrości. Jego fenomen tkwi w składzie. Zawiera bowiem rutynę, która jest bardzo rzadkim składnikiem miodów. Miód gryczany bogaty jest w łatwo przyswajalne żelazo i magnez, a także szereg ważnych dla organizmu pierwiastków, takich jak fosfor, mangan, potas, miedź i cynk. To źródło witamin – m.in. z grupy B i C – ale też cennych enzymów. Skład opiera się na odżywczych węglowodanach – w tym przysmaku znajdziesz niemal 46% glukozy i ponad 50% fruktozy.

Miód gryczany – właściwości, które musisz poznać

Prawdziwy miód gryczany to jeden z najlepszych, naturalnych antybiotyków. Wspomaga organizm w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych, a dzięki zawartości inhibin może nawet wspierać cały układ immunologiczny. Warto go zatem włączyć do jadłospisu w okresach grypowych. Co więcej, miód gryczany jest cennym wsparciem dla układu krążenia i serca – wzmacnia naczynia krwionośne i może działać przeciwmiażdżycowo. Ze względu na dość dużą zawartość żelaza ten pszczeli przysmak może być wsparciem także w leczeniu anemii.

Oczywiście tymi niezwykłymi właściwościami prozdrowotnymi może poszczycić się jedynie prawdziwy miód – gryczany przysmak prosto z pasieki znajdziesz np. w e-sklepie https://mojemiody.pl/miody. Nie wolno zapomnieć też o pozytywnym wpływie tego produktu na skórę – miód gryczany regeneruje ją, a także łagodzi objawy trądziku. Dzięki sporej zawartości antyoksydantów działa też przeciwstarzeniowo. Stosowanie go na włosy również niesie za sobą ciekawe rezultaty – przysmak ten wzmacnia strukturę włosa i może oczyścić skórę głowy.

Jak stosować miód gryczany?

Miód gryczany jest niezwykle smaczny, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by jeść go prosto z łyżki. Możesz też rozpuścić łyżeczkę tego przysmaku w szklance letniej wody wieczorem i wypić miksturę przed śniadaniem. Dzięki temu znacznej poprawie ulegnie wygląd Twojej skóry, a kilkutygodniowa kuracja wzmocni Twoją odporność. Co więcej, dostrzeżesz także pozytywny wpływ miodu na kondycję układu pokarmowego. W okresach przeziębień warto spożywać 1-2 łyżki miodu z gryki 3 razy dziennie.

Unikaj kupowania miodu w marketach. Aby wzmocnić organizm i poprawić kondycję skóry, wypróbuj oryginalny miód gryczany prosto z pasieki.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki