Podręcznik do HiT-u jest tragiczny — uczniowie nie pozostawiają złudzeń

Podręcznik do przedmiotu Historia i Teraźniejszość budzi kontrowersje wśród Polaków. Dlatego zapytaliśmy o niego samych zainteresowanych, czyli uczniów, którzy nie pozostawili złudzeń i mówią wprost — jest tragiczny.

REKLAMA

Podręcznik do Historii i Teraźniejszości od samego początku budził kontrowersje, szczególnie wśród pedagogów i historyków, ale także zwykłych mieszkańców naszego kraju. 2089 szkół w Polsce zrezygnowało z korzystania z niego. Zapytani przez nas uczniowie także nie kryją, że jest on dla nich po prostu tragiczny.

Tragedia, dramat, nieporozumienie, beznadziejny, niepotrzebny — to słowa, które najczęściej padały z ust uczniów nt. podręcznika. Zwracali uwagę na stronniczość książki, która popiera głównie skrajnie prawicowe poglądy oraz to, że jest bardzo źle przemyślana. Według nastolatków za dużo w niej religii i próby wpływania na światopogląd młodych osób, które dopiero go kształtują. Nie podoba się także płytkie spojrzenie na wiele tematów, a niektóre w nim opisane rzeczy są dla młodzieży wręcz bulwersujące. Nasi rozmówcy zarzucili także autorowi przemycanie własnych poglądów, zamiast bycie obiektywnym, a także sianie propagandy. Jak trafnie zauważył jeden uczeń — nauka powinna otwierać umysł, a nie narzucać jeden sposób patrzenia. Za dużo polityki, za mało nauki — dodają nastolatkowie. Nie rozumieją także, dlaczego postanowiono tym przedmiotem zastąpić Widzę o Społeczeństwie. Mówią też, że pewnie by się buntowali, gdyby zostali zmuszeni do uczenia się z tego podręcznika i są szczęśliwi, że w ich szkole go nie ma, a czas poświęcony na naukę tego przedmiotu z tego podręcznika, mogą przeznaczyć na coś ciekawszego.

Zapytaliśmy także, czy gdyby mieli możliwość wyboru pomiędzy braniem udziału w lekcjach Historii i Teraźniejszości bazujących na wspomnianym podręczniku lub niebraniem w nich udziału, to jaką decyzje by podjęli. Wszyscy nasi ankietowani jednoznacznie odpowiedzieli — nie.

Ministerstwo zapowiedziało już drugi podręcznik do tego przedmiotu i jesteśmy bardzo ciekawi czy i on spotka się z taką krytyką, czy jednak minister weźmie sobie do serca zdanie opinii publicznej i nowy podręcznik będzie bardziej obiektywny niż ten, który powstał.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

22 KOMENTARZE

 1. Kilka dni szkoły a już książka cała przeczytana… jeszcze kilka dni i matma, chemia, biola będzie przez nich pochłonięta… po co im rok nauki? Skoro w kilka tygodni wszystko przeczytają… moje dzieci do dzisiaj tylko lekcje organizacyjne, a tu proszę… przeambitni młodzi ludzie…

  • Widać na pierwszy rzut oka, że to młodzi wykształceni z dużego miasta ,posiadający głęboką wiedzę dzięki której poddają niezwykle trafnie i wnikliwie krytyce podręcznik napisany przez jakiegoś tam prof. Roszkowskiego /Andrzej Albert/. Ci młodzi a jakże już elokwentni recenzenci podręcznika, potrafią dokonać analizy książki której nie czytali , znaleźć treści których w podręczniku nie ma a wszystko to dzięki niezwykłej erudycji widocznej w każdym zdaniu przez nich wypowiedzianym.

    • Siwy ale masz jakieś wiarygodne źródło potwierdzające te rewelacyjne wyniki sprzedaży? Może podziel się skąd taka informacja, z bajania samego autora, czy z „sukcesu” sprzedaży w „księgarni” Poczta Polska która została partyjnym nakazem zobligowana do dystrybucji tego dzieła.

    • Zawsze w dobry humor wprowadza mnie ta twoja zaburzona wizja świata. Wg ciebie „książkę wykupują kolekcjonerzy” , natomiast dzieło niemieckiego wysłannika na Polskę pod tytułem „Szczerze” zapewne kupowali intelektualiści .
     Do tego jeszcze „niezwykle trafne” porównanie HIT do Mein Kampf daje obraz tego kim jesteś i co masz w tej chorej głowie.

     • Porównanie komercyjne, dobrze wiesz co mam na myśli. Shit wprowadza cię w dobry humor? Gratuluję poczucia estetyki.

     • Miszczu co jest z tobą nie tak napisałem o tobie „Zawsze w dobry humor wprowadza mnie ta twoja zaburzona wizja świata.” a ty odczytałeś „Shit wprowadza cię w dobry humor.?” To świetny przykład aberracji jakiej doznajesz przy percepcji rzeczywistości.

 2. Siwy w swoim świecie 🙂 zero argumentów logiki, faktów. Porównanie podrecznika do którego zakupu minister namawia bo biedak zapomniał że nikogo zmusić do zakupu nie może (niestety kolesie z wydawnictwa nie zarobią) do książki Tuska która kupował kto chciał jest żałosne i głupie. A Siwy przywołał książkę Tuska by mógł popisać się kolejną obelgą w repertuarze Siwo-chrześcijańskich bluzgów.
  U Siwego stabilnie.
  Znów się popisałeś dumo rodzinna.

  • Dzięki za uznanie. Już kiedyś pisałem iż obelgi od kogoś takiego jak ty traktuję jak komplementy. Rozumiem iż porównanie Meine Kampf do HIT ci pasuje .Oj sieroto sieroto nic się u ciebie nie zmienia, jak zwykle piszesz bełkotliwe uwagi i stosujesz ten sam repertuar obelg .Smuteczek

 3. Gdzie biedo wyczytałeś obelgi?
  To porównanie to dla HiTu komplement sugerujący przyszły status białego kruka. Powinieneś być zadowolony że to dzieło ktoś ocenił tak wysoko. Znów nie zrozumiałeś, pokutują ciągle te braki w rozumieniu prostego tekstu.

 4. 1/Siwy w swoim świecie 🙂 zero argumentów logiki, faktów
  2/ Porównanie podrecznika jest żałosne i głupie
  3/U Siwego stabilnie.
  Znów się popisałeś dumo rodzinna./to chyba miała być ironia/
  Autor tych wypocin pyta „Gdzie biedo wyczytałeś obelgi?

  Pan Kreseczka jak zwykle nieogarnięty i nie wie co pisze albo nie rozumie o czym pisze albo jest zwyczajnym……

  • Siwy wciąż stabilnie – kolejny raz udowodniłeś iż słów znaczenia nie rozumiesz.

   Wrzesień czas powrotu do szkoły w związku z tym masz tu chłopcze troszkę kazamatów edukacji:
   Słownik PWN podaje: obelga
   1. «obraźliwe słowo skierowane do kogoś» 2. «obraźliwy postępek»
   A teraz zadanie domowe:
   wskaż w wymienionych przez Siwego punktach te wypełniające podane znaczenie słowa obelga.

   Słowa ironia nie będziemy w tej lekcji omawiać. Do trudniejszych zagadnień przejdziemy kiedy przyswoisz podstawy, to oznacza bardzo odległy termin lub co barzdiej prawdopodobne nigdy.

   W związku z powyższym powtórzę (wiem że lubisz): u Siwego stabilnie zero logiki, faktów, argumentów, nic na temat. Znów się popisałeś dumo rodzinna.

   Jak widzisz wyszło na to że ostatnie zdanie „jak zwykle nieogarnięty i nie wie co pisze albo nie rozumie o czym pisze albo jest zwyczajnym……” jest kolejną Twoją samokrytyką, przyznaję bardzo trafną i zasadną.

 5. Obelga, inwektywa − obraza słowna wyrażona mową lub pismem, przez przypisanie danej osobie cech negatywnych. Jeśli twoje Najczęściej wykorzystuje się wyrazy nacechowane emocjonalnie .
  Faktycznie musisz wrócić do szkoły choć mam nieodparte wrażeni , iż w twoim przypadku to strata czasu.
  Oj Kreseczka ,Kreseczka co z ciebie gamoniu wyrośnie?

  • LOL 🙂 kolejny popis dumy rodzinnej, zero faktów argumentów i nic na temat.
   Zgodnie z oczekiwaniami nie zrozumiałeś nawet prostej, kilku zdaniowej lekcji. Czytanie ze zrozumieniem ciągle Cie przerasta, a pamiętajmy że to poziom pierwszych klas podstawówki.

   Cóż ty chłopcze za brednie wypisujesz? Który punkt z tych które wymieniłeś przypisuje Ci negatywne cechy??
   Siwy jak zwykle nieogarnięty i nie wie co pisze albo nie rozumie o czym pisze albo jest zwyczajnym……
   Aż trudno uwierzyć że nie widzisz jak bredzisz. Jedno muszę Ci przyznać, tym wpisem dowiodłeś osiągnięcie jeszcze niższego poziomu – nie rozumiesz nawet tego co sam piszesz. Ukazałeś w pełni poziom intelektualnej nędzy jaką reprezentujesz. Ale znając Ciebie nawet to dno jesteś w stanie przebić, w tym temacie wierzę w Twoje „umiejętności” bez wątpliwości czy zastrzeżeń.

   • Najbardziej znane wyrazy bliskoznaczne słowa obelgi to: wiącha, obrzydliwy zwrot, przekleństwa, inwektywy, wymysły, wyzwisko, poniżenie, inwektywa, wulgaryzm, policzek, dyshonor, wulgaryzmy, wyraz obraźliwy, bluzgi, upokorzenie, obraza, impertynencje, wyzwiska, wymyślania, chamska odzywka, złorzeczenie, zlekceważenie, uchybienie, nieuprzejmość, niegrzeczność, zniewaga, epitety, ohydne słownictwo, czelność, złorzeczenia, … .
    Gamoniu czy to co wypisujesz o mnie nie należy do obelgi? Serio?
    A swoją drogą to trochę nudne ,bo ciągle stosujesz te same zwroty typu biedo intelektualna, zero argumentów logiki, faktów itd .Czy ty masz zamknięty katalog obelg ?
    Kreseczka nie mam ochoty pisać na twoje bełkotliwe i zwyczajnie głupie wpisy dotyczące mojej osoby .Piszesz za każdym razem to samo więc daruj sobie i napisz coś merytorycznie np o podręczniku HIT .Co ci się nie podoba ,gdzie tam jest napisane coś nieprawdziwego itd. Natomiast ciągłe pitolenie że Siwy nie rozumie ,że kopiuj/wklej że WUML i ministrant jest więcej niż idiotyczne i świadczy o twojej nieumiejętności dyskusji i prymitywizmie.
    Wracając do HIT to mamy do czynienia z prostackim i agresywnym atakiem totalnej i oszalałej z nienawiści opozycji i, który nastąpił po tym, jak Krul Eurosojuza przekłamywał fragment owego podręcznika, wykorzystując młodzież do swojej brudnej gry politycznej. To co później widzieliśmy, czyli darcie podręcznika przed kamerami, nazywanie go ściekiem, to są metody, których nie stosowali wobec prof. Roszkowskiego nawet komuniści. Jakaś grupa oszołomów spaliła publicznie podręcznik i nawet im do pustych łbów nie przyszło żadne skojarzenie .Wynika to z braku argumentów i jest dowodem na to że totalni zrobią wszystko by odzyskać koryto i by było jak było.

 6. Toś mi zaimponował – kopiuj/wklej ze słownika synonimów. Książka w rękach kogoś kto nie zna znaczenia słów których używa; to muszą być straszne męki w kazamatach edukacji. Jednak szkoda że nie odrobiłeś zadania i nie wskazałeś który z Twoich punktów wypełnia definicję obelgi.

  Nie, nie „należy do obelgi” – problemy z językiem podobno ojczystym? Owszem nudne (jak twój pozbawiony sensu bełkot), ale to nie obelgi a stwierdzenie faktów. Sam dowodzisz swojego poziomu intelektualnego wpisami które tworzysz. Np. w tym wątku przebiłeś dno, w tej sytuacji określenie bieda to komplement, ew. mogę się zgodzić że to stwierdzanie stanu faktycznego, ale na pewno nie obelga.
  Kolejnym faktem jest brak „argumentów logiki, faktów” w praktycznie każdym Twoim wpisie – to nie obelga a fakt który łatwo udowodnić. Nie zgadzasz się? Proszę bardzo obal to stwierdzenie i wskaż w tym wątku kiedy ich użyłeś. Tylko najpierw sprawdź co to fakt, logika i argument, żebyś biedaku nie skończył z listą niezrozumiałych synonimów. Jak sam widzisz mylisz fakty z obelgami, co świadczy jednoznacznie że wciąż nie znasz znaczenia słów którymi się posługujesz.
  Gdzie ja coś piszę o Twojej osobie? Wskazywanie jak bredzisz dotyczy Twojej osoby??
  Merytorycznie o podręczniku HiT przestałeś pisać Ty, zresztą jak zawsze kiedy zostaniesz zapytany o cokolwiek na co nie potrafisz odpowiedzieć. Przeczytaj sobie ten wątek – spytałem skąd masz dane o sprzedaży podręcznika – brak odpowiedzi. Wytknąłem Ci iż głupim jest porównanie podręcznika (jedynego zatwierdzonego) do książki wydanej komercyjnie na co w odpowiedzi zacząłeś bajanie o obelgach, nic sensowniejszego nie wymyśliłeś. I ty chcesz merytorycznych wpisów jednocześnie sam unikając ich jak ognia? Poważnie?
  Zacznij biedo od siebie, trzymaj się tematu odpowiadaj merytorycznie, podpierając wypowiedź argumentami, faktami i logiką. Potrafisz? Wątpię, byłeś o to proszony wielokrotnie bez rezultatu. A może nie wiesz co znaczy słowo merytoryczny i w tym jest problem?

  „ciągłe pitolenie że Siwy nie rozumie” – a rozumie? Przecież raz za razem udowadniasz że nie rozumiesz. Jeden z wielu dowodów masz powyżej. Chcesz innych? Sprawdź sobie dowolny wątek i swoje wpisy, w KAŻDYM uciekasz od meritum kiedy tylko dyskusja zaczyna być dla Ciebie niewygodna (tzn. niezrozumiała) Uciekasz zmieniając temat – dodatkowo okraszając „dyskusje” wyzwiskami, pomówieniami itd. byle dalej od niewygodnego tematu.
  „kopiuj/wklej” – Przecież to jest cały czas, jak nie słownik, to propaganda czy nowomowa partyjna. Zero inwencji, czy myśli własnej.
  „WUML ministrant” – to Ty przypominasz najczęściej. Ja już dawno o tym nie wspominam, już przyznałem że się myliłem, bo przecież nawet na WUMlu mieli jakieś minimalne wymagania, a na ministranta z językiem jakim się posługujesz i tym jak odnosisz się do innych się też nie nadajesz. Zresztą wiedza na temat chrześcijaństwa też daleka jest od wymagań stawianych ministrantom.
  „świadczy o twojej nieumiejętności dyskusji” – no cóż mamy inne pojęcie o znaczeniu słowa „dyskusja” dla Ciebie to ucieczka od meritum, do bełkotu pełnego obelg, obraźliwych pomówień, pozbawionego argumentów, logiki i faktów. Tak, tak Siwy obelgą jest pisanie do kogoś „gamoniu”, „głąbie”, „przodkowie przyjechali na sowieckich tankach” itd. itp. sam wiesz jak długa jest ta lista. To jest pełnia Twojego prymitywizmu. I ty masz pretensje o „wpisy dotyczące mojej osoby”. Jak to jest jesteś oburzony rzekomymi obelgami które raczyłeś wypisać w punktach, ale nie uważasz za obelgi to co wypisujesz i traktujesz to za normalną część „dyskusji”. To może i jest norma w Twoim świecie, ale zazwyczaj ludzie w ten sposób nie „dyskutują”.

  „A wracając do HIT” – wy towarzysze jak dziś, tak i w poprzednim wcieleniu PZPR uważacie że każda krytyka jakiegokolwiek działania partii jest „prostackim i agresywnym atakiem totalnej i oszalałej z nienawiści opozycji” – to sformułowanie jest już tak wyświechtane że moglibyście wymyślić coś nowego. Nie potraficie ani przyjąć anie merytorycznie odpowiedzieć na krytykę.
  „Krul Eurosojuza” – ortografia plus rusycyzmy język godny „prawdziwych” patriotów. Poważnie „myślisz” że wszyscy wiedzą o kim piszesz kiedy używasz obelg lub ksywek nadanych przez wiernych partii chrześcijan i patriotów? Wiadomo że chodzi wam o upodlenie drugiej strony, ale czasem trudno zrozumieć o co chodzi kiedy towarzysze używacie tej pełnej chrześcijańskiego miłosierdzia partyjnej nowomowy. Zwróć uwagę że nikt tu takim językiem poza tobą się nie posługuje. To oczywiście nie zastanawia Siwego, bo po co się zastanawiać prawda?
  „wykorzystując młodzież do swojej brudnej gry politycznej” – wam się ciągle wydaje że młodzież jest tak sterowalna jak wy. Nie mierzcie towarzysze innych swoją miarką, nie te czasy, nie ten dostęp do informacji przez to to nie ta młodzież co kiedyś. Większość młodzieży z tej książki uczyć się nie będzie oni się tym „dziełem” nie przejmują, ot np. nabijają się z fragmentów tego „dzieła” np. dotyczących muzyki. Czarnek osiągnął efekt odwrotny do zamierzonego, nie przewidział że co za dużo to nie zdrowo.
  „darcie podręcznika” – ta broszurka partyjna nie spełnia wymogów podręcznika, spytaj swoich znajomych nieudaczników czy jak tam nazwałeś znajomych nauczycieli.
  Potarganie książeczki i jej krytyka porównana do metod stosowanych przez komunistów – rażąco przesadziliście z różnicą ciężaru czynów, ta przesada wprowadza klimat Monty Pythona.
  „jest dowodem na to że totalni zrobią wszystko by odzyskać koryto i by było jak było” cóż za piękne przywiązanie do nowomowy partyjnej. O tak Siwy, krytyka książeczki której pewnie prawie żadna szkoła używać nie będzie doprowadzi do upadku najwspanialszego z rządów. Ty tak na poważnie?
  A o korycie już lepiej nic nie pisz, łatwo udowodnić że akurat obecna władza nie ma sobie równych w bezkarnym czerpaniu z niego. Tak wiem jak mówiła pani z PiSu „im się należy”.

 7. Siwy duma rodziny wciąż w niezmiennej formie. Jak pisałeś to nudne, ale jak sam widzisz taki masz bieda-standard:
  ZNÓW brak argumentów, faktów i logiki.
  ZNÓW udowodniłeś żeś bieda. Chłopaczek-biedaczek podobno nawet nie doczytał do końca. Taki wysiłek intelektualny jest nieosiągalny dla daru jakim obdarzył go Bóg, starcza jedynie na paski w TVPiS.
  ZNÓW biedak „myśli” że wspomnienie lub cytowanie losowo wybranego wielkiego nazwiska automatycznie robi jego wypowiedź mądrzejszą i/lub lepszą.
  ZNÓW nie wymyślił że skoro nie radzi sobie z bredniami to jedynie dowodzi jego nędzy.
  ZNÓW ucieczka od tematu, świadcząca, że podświadomie (działanie ostatniej sprawnej szarej komórki?) wie że z faktami nie wygra.
  ZNÓW żeby nie kopać leżącego zacytuję:
  „Wiej Siwy, wiej jak najdalej od meritum, od tematu. Uciekaj do swojego bagna bredni. Tylko to Ci już zostało, biedaku, nic innego nie potrafisz.”