Rok szkolny 2022/2023 rozpoczęty — uczniowie mają swoje obawy, ale są optymistycznie nastawieni

Rok szkolny 2022/2023 właśnie się rozpoczął. Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych rozpoczęcie roku mają już za sobą i od jutra rozpoczynają naukę na nowo. Jak się z tym faktem czują?

REKLAMA

Rok szkolny 2022/2023 rozpoczęty, co oznacza, że wakacje dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych właśnie dobiegły końca. Dlatego zapytaliśmy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie o to, jak się czują z faktem rozpoczęcia nauki na nowo.

Większość zapytanych uczniów jest bardzo pozytywnie nastawiona na nowy rok i mówi wprost, że będzie fajnie, super i zabawnie. Wrócili wypoczęci z wakacji i są gotowi na wyzwania, które zostaną im rzucone. Cieszą się także na spotkanie z przyjaciółmi i kolegami ze szkolnej ławki. Niektórzy nie mogą doczekać się np. konkursów, w których będą mogli wziąć udział. Jak przekonuje nas jeden uczeń — to najlepszy sposób, aby pielęgnować swoją pasję do przedmiotów ścisłych oraz super test wiedzy przed maturą.

Oczywiście mają także i zmartwienia. Czwartoklasiści najbardziej niepokoją się egzaminem maturalnym, co jest jak najbardziej zrozumiałe, któż z nas będąc w ich wieku, się nim nie martwił. Chcieliby w końcu zdać ją jak najlepiej, aby dostać się na wymarzone studia. Innych uczniów stresuje liczba godzin lekcyjnych, a także, co interesujące, widmo zamknięcia szkoły i powrotu do nauki zdalnej.

Szkoły na razie pracują w tradycyjny sposób i wszyscy by chcieli, aby tak pozostało przez cały rok, w końcu uczniów jest dużo i nie ma to, jak nauka wśród rówieśników. Dla przykładu w I LO w Jaworznie uczniów w tym roku jest 395, otworzono dzięki temu 13 oddziałów, z czego 2 z nich to oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy, których w tej jaworznickiej szkole jest aż 46.

Ukraińscy uczniowie dobrze zaaklimatyzowali się u nas i jak sami mówią — czują, że zostali zaakceptowani i że mogą liczyć na pomoc tak nauczycieli, jak i rówieśników z naszego kraju. Bariera językowa nie jest dla nich problemem, ponieważ język polski znają w stopniu bardzo komunikatywnym.

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, przyjaźnie i wydarzenia, dlatego wszystkim uczniom życzymy powodzenia i realizowania postawionych sobie celów.

 

 

 

 

 

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki