Projekt Prawa i Sprawiedliwości dotyczący przeniesienia wyborów samorządowych na 2024 rok ma trafić do sejmu jeszcze w tym tygodniu. Pierwotnie wybory samorządowe miały odbyć się wraz z wyborami parlamentarnymi, czyli jesienią 2023 roku.

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość ma propozycje nowego projektu, który zakłada przeniesienie wyborów samorządowych na rok 2024. Oficjalnym argumentem popierającym taką decyzję są zaplanowane w tym samym czasie wybory parlamentarne.

Jak tłumaczy na antenie RMF FM wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szafernaker — najbardziej prawdopodobny termin wyborów samorządowych to 7 lub 14 kwietnia 2024 roku, a nie jak pierwotnie zakładano, jesień 2023 roku.

Na razie projekt nie trafił jeszcze do sejmu, ale ma to się wydarzyć jeszcze w tym tygodniu. Gdyby okazało się, że zostanie on przegłosowany to kadencje samorządów, a więc wszystkich organów gmin, powiatów i województw przesuną się aż do 30 kwietnia 2024 roku. Innymi słowy, zarządzający obecnie Jaworznem aktualny prezydent piastowałby swój urząd o pół roku dłużej.

Taka jest na razie propozycja partii rządzącej, a warto nadmienić, że nie potrzeba do tego zmiany przepisów, wystarczy wpis o nowym terminie wyborów.

Źródło: Śląski Biznes

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki