Skarb Państwa, za pośrednictwem Ministerstwa Aktywów Państwowych, złożyło Grupie Tauron ofertę kupna kopalń Sobieski, Janina oraz Brzeszcze – informuje spółka w komunikacie.

REKLAMA

TAURON Wydobycie to obecnie jeden z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. W Grupie TAURON zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w trzech Zakładach Górniczych: Sobieski, Janina oraz Brzeszcze.

Oferta odkupienia górniczych aktywów Taurona to kolejny etap porządkowania struktury własnościowej górnictwa w kontekście publicznego wsparcia dla branży górniczej.

– Złożona przez Skarb Państwa oferta zakupu aktywów wydobywczych to istotny krok w realizacji jednego z najważniejszych procesów strukturalnych realizowanych w Grupie TAURON w ostatnich latach – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy TAURON.

– Oszacowana na „symboliczną złotówkę” wartość oferty skarbu Państwa wynika z wycen, które uwzględniają zarówno obecną kondycję kopalń, jak i potrzeby finansowe zakładów górniczych w długiej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie ich funkcjonowania – dodaje Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, TAURON przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Tauron podał, że Ministerstwo Aktywów Państwowych posiada pismo prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym stwierdzono, że nie istnieje obowiązek zgłoszenia i uzyskania zgody UOKiK na przeprowadzenie przedmiotowej transakcji.

źródło: Tauron

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki