REKLAMA
REKLAMA

Ciekły azot w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Jest wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu i zapotrzebowanie na niego cały czas rośnie. Substancja ta musi być jednak w odpowiedni sposób przechowywania. Z pomocą przychodzi w tym przypadku specjalne naczynie na ciekły azot. Jakie jest jego zastosowanie i co warto na jego temat wiedzieć?

Do czego służy ciekły azot?

Skroplony azot jest wykorzystywany w wielu dziedzinach. Pozwala na wykonywanie różnego rodzaju zabiegów czy czynności. Jego zastosowanie obejmuje wiele gałęzi gospodarki oraz nauki. Ciekły azot często kojarzony jest z laboratoriami i medycyną, ale na tym wcale nie koniec. Odgrywa istotną rolę także w mechanice. Bierze udział w zabiegu polegającym na krótkim zamrożeniu łożysk czy sworzni. Ułatwia montaż tych elementów. Sprawdza się w rolnictwie czy elektronice. Coraz częściej wykorzystywany jest również w nowoczesnej gastronomii, a dokładniej w kuchni molekularnej.

Naczynie na ciekły azot – do czego służy?

Skroplony azot musi być w odpowiedni sposób transportowany i przechowywany. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest specjalne naczynie na ciekły azot. Mowa tutaj o dewarze, który doskonale radzi sobie z bardzo niską temperaturą tej substancji. Jest to pojemnik wysokiej jakości odporny na wstrząsy oraz uszkodzenia mechaniczne. Cechuje się doskonałą izolacją i dlatego należycie wypełnia swoje zadanie.

Naczynia na ciekły azot różnią się między sobą przede wszystkim pojemnością. Zazwyczaj waha się ona do 4 do 50 litrów. Wybierać jest więc z czego. Z pojemnością związana jest oczywiście cena dewara. Im jest on większy, tym więcej trzeba za niego zapłacić.

Dlaczego warto przechowywać ciekły azot w specjalnych pojemnikach?

Naczynie na ciekły azot to gwarancja bezpiecznego magazynowania i transportu tej substancji. Nie jest to jednak jedyny cel stosowania dewarów. Dobrej klasy pojemniki nie tylko przechowują skroplony azot, ale i nie odbierają mu jego wyjątkowych właściwości. Jest wręcz przeciwnie. Azot pozostaje bezwonny i nie ma smaku. Nie wchodzi w reakcje z żadnymi substancjami. Cechuje się odpornością na spalanie.

Zakup odpowiedniego naczynia na ciekły azot jest więc zadaniem bardzo ważnym. Warto tutaj postawić na pomoc specjalistów. W sieci nie brakuje sklepów z dewarami różnego rodzaju. Są one wyspecjalizowane w sprzedaży specjalnych pojemników na skroplony azot. Dlatego każdy bez problemu znajdzie naczynie Dewara dopasowane do jego aktualnych potrzeb.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki