Wydatki na ogrzewanie stają się z roku na rok coraz wyższe, ale istnieją technologie, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze, jeśli nie od razu, to przynajmniej w krótkim okresie. Mówimy o pompach ciepła. Innowacyjne urządzenia mogące pobierać ciepło z otoczenia: ziemi, wody, powietrza. Jest to technika o najwyższej wydajności, ale tylko pod warunkiem, że spełnia standardy jakości. Do celów grzewczych pompa ciepła pobiera energię niskotemperaturową ze środowiska i podnosi jej temperaturę.

Tylko 1 kW wystarczy do wytworzenia do 5kW wyjściowej energii grzewczej. Przed zakupem urządzenia trzeba skonsultować się ze specjalistami sprzedawcy, którzy podpowiedzą najlepszy rodzaj pompy ciepła, przedstawią ofertę modeli, zamontują a także zagwarantują opiekę serwisową.

Najlepsze pompy ciepła

Istnieją różne typy pomp ciepła: powietrze-powietrze, powietrze-woda, woda-woda, geotermalna pompa ciepła ziemia-woda. Różnią się od siebie wydajnością, sposobem montażu, przenoszeniem ciepła i kosztem. Wybierając ten lub inny typ, musisz kierować się głównym parametrem urządzenia – wydajnością, która jest bezpośrednio związana z wydajnością. Chcesz pompę ciepła? Od czego zacząć: przede wszystkim wykonaj obliczenia cieplne obiektu, biorąc pod uwagę swoje wymagania, aby uzyskać dane: jaki typ, moc, jednostka będzie najlepsza.

Jak działają pompy ciepła:

  • Powietrze-woda lub powietrze-powietrze – odbierają ciepło z powietrza i ogrzewają je za pomocą obiegu powietrza lub wody.
  • Woda-ziemia – geotermalna, która pobiera ciepło z ziemi i ogrzewa je poprzez obieg wodny.
  • Woda-woda – odbiera ciepło z wody w studni, zbiorniku i ogrzewa ją poprzez obieg wodny.

W jakich przypadkach efektywne jest zastosowanie każdego typu pompy ciepła?

  • Pompa ciepła powietrze – warto stosować, gdy temperatura otoczenia w najzimniejszej porze roku nie spada poniżej minus 5 stopni. Jej sprawność spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej.
  • Geotermalna pompa ciepła – opłacalna w każdych warunkach, jeśli jest miejsce do wiercenia pod sondami geotermalnymi. Jest to najbardziej wydajna, ekonomiczna pompa ciepła.
  • Pompa ciepła wodna – warto skorzystać, jeśli posiadamy duży zbiornik głębinowy z bieżącą wodą do korzystania przez wiele lat. Płytki akwen o wysokości do 2 metrów lub wykop nie są odpowiednie dla pompy ciepła typu woda-woda, ponieważ istnieje możliwość zamarznięcia do samego dna, nie tylko ze względu na temperaturę na zewnątrz, ale również dodatkowe chłodzenie z obiegu pompy ciepła.

Jak wybrać pompę ciepła do ogrzewania domu?

Pompy ciepła pomagają nam zaoszczędzić na ogrzewaniu, klimatyzacji, ciepłej wodzie, wykorzystując temperaturę otoczenia jako źródło ciepła. Nie ma znaczenia jaki typ obiektu będzie wyposażony w taki system grzewczy: budynek mieszkalny, apartament, biuro, lokal przemysłowy czy hotel. Pompa ciepła sprawdzi się efektywnie w budynku o dowolnym przeznaczeniu. Kolejne pytanie brzmi, jaki rodzaj sprzętu jest odpowiedni do rozwiązywania określonych problemów. Jak wybrać pompę ciepła, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy tworzeniu energooszczędnego ogrzewania, klimatyzacji, systemu ciepłej wody.

Wybierając najlepszą pompę ciepła, zwróć uwagę na następujące ważne aspekty:

  • Strata ciepła / izolacja.
  • Powierzchnia domu (do 200 m2 lub więcej).
  • Gdzie jest dom, warunki klimatyczne.
  • Cechy gleby, dostępność wolnego miejsca.
  • Nowa budowa lub modernizacja istniejącego systemu grzewczego.
  • Planowana częstotliwość korzystania z systemu: na stałe lub czasowo.
  • Klimatyzacja (konieczna lub nie).

Jak i w jakich przypadkach lepiej wybrać gruntową pompę ciepła?

Pompa geotermalna to najbardziej wydajny sposób na ogrzanie pomieszczenia. Jeśli Twój dom ma ponad 200 m2 i znajduje się na miękkim gruncie, nie ma lepszego rozwiązania niż instalacja gruntowej pompy ciepła. Gleba powinna być miękka, aby ułatwić proces wiercenia. W nich następnie zostaną zainstalowane geosondy. Średni roczny współczynnik konwersji (COP) pompy geotermalnej wynosi 4,5. Oznacza to, że za 1 kW energii elektrycznej wygeneruje 4,5 kW energii cieplnej. Istnieją dwa rodzaje geokolektorów: poziome i pionowe. Zalecamy instalację geokolektorów pionowych.

Dlaczego nie poziomo, ponieważ jego instalacja jest tańsza. Wszystko jest proste. Aby pomieścić kolektor poziomy, konieczne jest wykorzystanie dużej powierzchni terenu, są to kilometry rur i wiele akrów ziemi. Grunt, który będzie mało przydatny do uprawy na nim roślin uprawnych, w przeciwieństwie do geokolektora pionowego.

Jak wybrać pompę ciepła powietrze-woda?

Jeżeli powierzchnia Twojego domu nie przekracza 150 m2, nie potrzebujesz wysokowydajnych systemów grzewczych. W takim przypadku lepiej jest zainstalować stosunkowo niedrogą pompę ciepła powietrze-woda. Będzie dobrą alternatywą dla dużego domu położonego na małej działce lub działce z kamienistym gruntem. W pierwszym przypadku po prostu nie będzie gdzie wiercić studni, w drugim wiercenie okaże się nieracjonalnie drogie, co zniweczy wszelkie potencjalne oszczędności. Jeśli nie instalujesz nowego systemu grzewczego, ale zamierzasz zmodernizować istniejący, pompa ciepła powietrze-woda pozwoli Ci to zrobić z minimalną ilością zmian. Dużo łatwiej zintegrować go z tradycyjnym systemem grzewczym i osiągnąć znaczny wzrost wydajności.

Pompa ciepła powietrze-woda okazała się wydajnym systemem ogrzewania i klimatyzacji dla obiektów handlowych i przemysłowych. Wygeneruje również dużą ilość ciepłej wody w okresie letnim. Dotyczy to zwłaszcza hoteli, stacji benzynowych, stacji paliw, niektórych gałęzi przemysłu i basenów grzewczych. Średni roczny współczynnik konwersji (COP) pompy ciepła powietrze-woda wynosi 3,5. . Instalując jedną pompę, otrzymujesz zarówno ogrzewanie, jak i ciepłą wodę.

Jak wybrać pompę ciepła powietrze-powietrze?

Pompy ciepła powietrze-powietrze pobierają ciepło z zewnątrz, gromadzą i przekazują do pomieszczenia. Zewnętrznie takie urządzenia przypominają klasyczny system split, ale zasada działania jest tu zupełnie inna. Pompa ogrzewa powietrze, czyli nie współdziała z obiegiem wodnym. Ale takie urządzenia są znacznie tańsze, a ich wydajność pozwala utrzymać ciepło w domu nawet przy silnych mrozach. Najlepszymi obiektami do zainstalowania tego typu urządzeń będą mieszkania, małe lokale handlowe, takie jak sklepy itp.

Jak wybrać pompę ciepła woda-woda?

Jest to źródło ciepła, które za pomocą elektrycznej sprężarki freonowej przenosi energię niskotemperaturową (10 – 6°C) wody podziemnej lub naziemnej na energię wysokotemperaturową (30 – 50°C) systemu grzewczego. Średni roczny współczynnik konwersji (COP) tego typu pompy ciepła wynosi 5,5, co oznacza, że na 1 kW energii elektrycznej wytwarza ona 5,5 kW energii cieplnej. Jest optymalny dla budynków mieszkalnych, w których występuje konieczny odpływ wód gruntowych lub które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika.

agencja

Recent Posts

Rozmowa z prof. Sławomirem Brzoską, czyli co nie jest zabawą

Galeria Sektor I przy Muzeum Miasta Jaworzna prezentuje wystawę prac prof. Sławomira Brzoski. Artysta nadał…

13 minut ago

Bluzy z własnym nadrukiem – znajdź swój styl!

Bluzy z własnym nadrukiem to nie tylko modny dodatek do garderoby, ale również wyjątkowy sposób…

9 godzin ago

Kategorie przejazdów kolejowych – klasyfikacja

Skrzyżowania dróg z torami kolejowymi stanowią miejsca wymagające szczególnej uwagi i ostrożności ze strony kierowców…

9 godzin ago

Spotkania Networkingowe – Czas na Twój Sukces

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, umiejętność nawiązywania nowych relacji biznesowych i pielęgnowania istniejących stała się…

9 godzin ago

Jak wybrać rower dla 10-latka?

Jazda na rowerze to wyjątkowa aktywność, którą mogą cieszyć się nawet najmłodsi. Jeśli chcesz zarazić…

9 godzin ago

Zakosztuj w smakach wyjątkowej kawy i herbaty i poznaj różnorodne aromaty

Kawa jest napojem, który nie tylko dodaje energii, ale też obłędnie smakuje, podobnie zresztą jak…

9 godzin ago