REKLAMA

Elewacja budynku jest znacznie bardziej narażona na pęknięcia niż tynki na ścianach wewnętrznych. Wpływa na to fakt, że są one nastawione na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych, ale nie tylko. Mogą one również świadczyć o wadach konstrukcyjnych budynku i wówczas wymagają natychmiastowej reakcji jego właściciela. Wszelkie możliwe pęknięcia najczęściej są efektem błędów już na etapie wykonawstwa, ale zdarza się że są następstwem starzenia się elewacji. Jak ustalić przyczyny pęknięć na elewacji i jak je usunąć?

Pęknięcia na elewacji – najczęstsze miejsca

Rysy i pęknięcia na elewacji budynku mogą być różnie zlokalizowane, w zależności od miejsca powstania problemu czy usterki. Znacznie bardziej narażone na ich powstawanie są tynki cienkowarstwowe, które układa się na warstwie ocieplenia z wełny mineralnej lub styropianu. Jest to związane z ich niewielką grubością i przez to większą podatnością na ewentualne uszkodzenia i zmiany temperatury.

Jeśli pęknięcia pojawiają się w okolicach dachu, przyczyny należy upatrywać w najprawdopodobniej niechlujnie wykonanym ociepleniu dachu i krokwi. Dochodzi wówczas do sytuacji, gdy stropodach wywiera nacisk na ściany nośne, co skutkuje powstawaniem licznych naprężeń i pęknięć na powierzchni tynku. Warto również przyjrzeć się kształtowi pęknięć i ustalić czy są one ciągłe. W przypadku ich nieregularności, można zastanowić się, czy problemem nie jest brak dylatacji w tynku. Usunięcie tych usterek nie jest zbytnio czasochłonne, ani nie wymaga wielkiego nakładu pracy, konieczne jednak będzie wykonanie profesjonalnego docieplenia stropodachu i – w razie konieczności – brakującej dylatacji w tynku. Trochę bardziej skomplikowane może być uzupełnienie dylatacji w warstwie muru, ponieważ oznacza to de facto konieczność usunięcia wady konstrukcyjnej, co z kolei wymaga profesjonalnego projektu.

Na elewacji mogą się również pojawić bardzo charakterystyczne purchle, które z czasem prowadzą do odspajania tynku. Efekt jest nie tylko nieestetyczne, ale również niebezpieczny dla ścian budynku – w miejscach powstałych odspojeń może dostawać się wilgoć, co z kolei stanowi zagrożenie dla materiałów ociepleniowych. To bardzo charakterystyczne zjawisko dla podtapianych budynków lub budynków z niedrożnymi rynnami, w których gromadzą się liście, ptasie odchody i inne zanieczyszczenia.

Sposoby na pękającą elewację

To, w jaki sposób należy naprawić pękającą elewację, zależy przede wszystkim od przyczyny powstania usterki. Każde pęknięcie jest inne i wymaga osobnej analizy, a ustalenie podłoża powstania problemu jest fundamentalnym zadaniem dla specjalisty w zakresie budownictwa. Najmniej wymagające w usuwaniu są niewielkie rysy, które usuwa się przez dokładne oczyszczenie i wypełnienie lub zaszpachlowanie specjalną zaprawą przeznaczoną do danego rodzaju tynku. Znacznie bardziej kłopotliwe są głębsze pęknięcia oraz purchle, nieraz wymagają one dużego nakładu finansowego. Każdy ubytek powinien zostać najpierw dokładnie oczyszczony i zagruntowany. Szczególnej uwagi wymagają duże ubytki, które należy wypełnić zaprawą naprawczą, a w całą konstrukcję zaleca się wtopić siatkę zbrojącą w celu wzmocnienia efektu.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki