Categories: Życie miasta

Osoby samotne i schorowane będą mogły liczyć na wsparcie przy zakupie węgla

Polska Grupa Górnicza oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów rozpoczyna pilotażowy projekt współpracy, który ma na celu pomóc zakupić węgiel osobom z województwa śląskiego, które są w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

Przedstawiciele PGG S.A oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów podpisali właśnie list intencyjny w związku z nowym pilotażowym projektem współpracy, który będzie miał sprawić, aby osoby w szczególnie trudnej sytuacji życiowej z województwa śląskiego, będą miały szansę na zakup tony węgla opałowego, z zasobów PGG, do końca tego roku

Wsparcie kierowane jest do osób samotnych, objętych stałą pomocą społeczną, w tym chorych lub z niepełnosprawnościami, które bez pomocy osób trzecich nie są w stanie zapewnić sobie dostępu do opału. Pomoc polegać ma na umożliwieniu im zakupu jednej tony węgla po cenach obowiązujących w punkcie sprzedaży drobnicowej kopalń PGG S.A. Ma to w pewnym stopniu rozwiązać kłopot tych osób w rywalizacji o surowiec z innymi, bardziej obeznanymi technologicznie konsumentami. W końcu zainteresowanie kupnem węgla przez internet w ostatnich miesiącach jest tak duże, że podczas jednej sesji sprzedażowej, loguje się do niego 140 tysięcy klientów.

Prezes PGG S.A. Tomasz Rogala podkreśla — że w ten sposób chcą, aby osoby z niepełnosprawnościami, starsze i samotne, miały równą szansę na zakup węgla i nie zostały bez opału na zimę. Potencjalnych beneficjentów wsparcia mają wskazać gminy według ustalonych kryteriów. Następnie wykaz zostanie zweryfikowany przez PGG S.A., która sprawdzi między innymi, czy dana osoba w okresie od 11 marca tego roku, nie nabyła węgla w ich sklepie. Zakup będzie możliwy gotówką w ramach sprzedaży w punkcie drobnicowym kopalni, zaś odbiory węgla dla tej grupy osób będą dokonywały wykwalifikowane przedsiębiorstwa wskazywane przez gminy lub PGG.

Aby przystąpić do niego, samorządy muszą zaakceptować warunki listu intencyjnego, w tym kryteria dostępu do węgla opałowego z zasobów Polskiej Grupy Górniczej S.A. Inicjatorzy zapewniają, że mają świadomość, iż przedsięwzięcie to nie zaspokoi wszystkich potrzeb grzewczych w skali regionu. Jednak podkreślają, że inicjatywa jest w zgodzie z jedną z najważniejszych zasad sprawiedliwości społecznej, jaką jest niesienie pomocy osobom słabszym w celu zabezpieczenia ich najbardziej elementarnych potrzeb.

Pilotaż, który wystartował 17 października, potrwa do końca roku i nie jest wykluczona jego kontynuacja.

Źródło: Śląski Biznes

[vc_facebook]

Michał Kirker

Recent Posts

Przeszywała metki z ubrań, by wyłudzać zwroty. Kobiecie grozi 8 lat więzienia

Policjanci z Jaworzna zatrzymali 43-letnią mieszkankę Libiąża, która usuwała metki z tańszych ubrań, a następnie…

3 godziny ago

Dwaj mężczyźni zatrzymani za posiadanie narkotyków

Policjanci kryminalni z jaworznickiej komendy zatrzymali 15 maja 23-latka, w którego mieszkaniu ujawniono 440 porcji…

4 godziny ago

Policjanci z jaworznickiej komendy z wyróżnieniami i nagrodami

15 maja w Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której jaworznicki…

5 godzin ago

Święto Rodziny już w ten weekend

Już 19 maja (niedziela) w Parku Podłęże w Jaworznie odbędzie się impreza plenerowa Święto Rodziny.…

5 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 18 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 18 maja. Zmiana…

8 godzin ago

Co dalej z Izerą? Są opcje innych projektów

Niedawno prezydent Jaworzna wydał decyzję o zgodzie na budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie.…

9 godzin ago