Postępowanie upadłościowe — jak przebiega i jak znaleźć odpowiednią pomoc?

Kiedy twoja sytuacja finansowa pogorszyła się do tego stopnia, że masz trudność z bieżącym regulowaniem zobowiązań, wskutek czego przerodziły się one w zadłużenie, szansą może okazać się konsumenckie postępowanie upadłościowe. To procedura, której podstawowym celem jest oddłużenie osoby fizycznej. Zanim jednak do tego dojdzie, wnioskujący musi przejść przez kolejne etapy działań. Wyjaśniamy, jak wygląda ogłoszenie upadłości w praktyce i czego można spodziewać się w każdej fazie.

1. Wniosek o ogłoszenie upadłości

2. Właściwe postępowanie upadłościowe

3. Zakończenie postępowania upadłościowego

Kiedy możliwe jest przeprowadzenie postępowania upadłościowego? Procedurę udostępniono osobom niewypłacalnym, czyli nie mogącym regulować swoich zobowiązań przynajmniej od 3 miesięcy. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na upadlosckonsumenta24.pl/konsumenckie-postepowanie-upadlosciowe/.

Wniosek o ogłoszenie upadłości

Pierwszym krokiem na drodze ku ogłoszeniu upadłości jest zawsze złożenie wniosku, które rozpoczyna postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Upadły składa wniosek w sądzie rejonowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Co ważne, od 2021 r. procedura realizowana jest za pośrednictwem systemu elektronicznego – Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Sąd dokonuje oceny wniosku. Może go albo odrzucić, zamykając w ten sposób drogę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, lub zatwierdzić.

Właściwe postępowanie upadłościowe

Zasadniczym celem postępowania upadłościowego jest ustalenie składu masy upadłości, a następnie przeprowadzenie likwidacji masy upadłości, ustalenie wierzycieli i stworzenie planu spłaty. Nie zawsze jednak taki klasyczny scenariusz jest możliwy, gdyż nie każdy dłużnik dysponuje majątkiem, który pozwala na taki przebieg postępowania upadłościowego. W związku z tym omawiany etap może przybrać rozmaite formy dla różnych grup zadłużonych.

  • Postępowanie upadłościowe w przypadku dłużnika dysponującego majątkiem

Wierzyciele upadłego mają możliwość zgłoszania wierzytelności w wyznaczonym terminie. Syndyk przygotowuje listę wierzytelności, którą następnie zatwierdza sędzia komisarz. Jednocześnie syndyk zabezpiecza i likwiduje majątek, który następnie służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego.

Kiedy lista wierzytelności zostanie zatwierdzona, masa upadłości zlikwidowana, a plan podziału wykonany, pozostaje ustalenie planu spłaty wierzycieli. To sąd określa, w jaki sposób upadły będzie regulował te zobowiązania.

  • Postępowanie upadłościowe w przypadku dłużnika, który nie dysponuje majątkiem, ale ma możliwość spłaty wierzycieli

W takiej sytuacji pomija się fazę likwidacji majątku i podziału uzyskanych w ten sposób środków, co znacząco przyspiesza procedurę oddłużeniową. Syndyk skupia się tylko na przygotowaniu listy wierzytelności, n podstawie której sąd ustala plan spłaty.

  • Postępowanie upadłościowe w przypadku dłużnika, który nie dysponuje majątkiem i nie ma możliwości spłaty wierzycieli

Zdarza się, że upadły nie dysponuje ani majątkiem, ani możliwościami spłacenia wierzycieli. W takich sytuacjach w postępowaniu upadłościowym sąd wydaje postanowienie o umorzeniu zobowiązań bez ustalenia planu spłaty. Są to jednak bardzo sporadyczne sytuacje, warunkowane osobistą sytuacją, na przykład trwałym kalectwem upadłego i związanym z tym brakiem możliwości zarobkowania.

Zakończenie postępowania upadłościowego

Decyzję o zakończeniu postępowania upadłościowego podejmuje sąd. Najczęstsze skutki zakończenia postępowania upadłościowego to zatwierdzenie planu spłaty i późniejsza kontrola jego wykonywania.

agencja

Recent Posts

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie,…

48 minut ago

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna…

1 godzinę ago

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak…

6 godzin ago

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat…

6 godzin ago

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie…

6 godzin ago

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

21 godzin ago