REKLAMA

Samochodowy rynek wtórny to znaczna cześć polskiej kultury motoryzacyjnej. Kupno samochodu używanego i jego sprzedaż są w naszym otoczeniu czymś całkowicie naturalnym, mimo że ostatnimi laty statystki odnotowały wzrost zainteresowania autami prosto z salonu. Niemniej umowa kupna sprzedaży pojazdu z drugiej ręki wciąż budzi wielkie zainteresowanie internautów. W związku z tym postanowiliśmy rzucić trochę światła na ten temat i podpowiedzieć, jak należy wypełnić odpowiednie druki.

Na czym polega umowa kupna sprzedaży samochodu?

Handel samochodami używanymi należy do czynności cywilnoprawnych. Dlatego wymagane jest zachowanie stosownej formy. Rzecz w tym, że każdy samochód to maszyna o znacznej wartości, przynajmniej z założenia. Nawet gdy sprawa dotyczy kupna starego gruchota, prawo i tak wymusza na nas obowiązek zawarcia transakcji na papierze. Każdorazowo musi więc zostać wypełniona umowa sprzedaży samochodu druk.

Według kodeksu cywilnego sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność auta i mu je wydać, podczas gdy kupujący zobowiązuje się auto odebrać, zapłaciwszy za nie ustaloną cenę. Informacje potrzebne do zawarcia umowy kupna sprzedaży samochodu od osoby prywatnej muszą zawierać szczegółowe dane tejże osoby, jak i dane kupującego oraz samego auta, ma się rozumieć. Kartę pojazdu i dowód rejestracyjny przekazuje się nowemu właścicielowi wraz z samochodem. Jego przebieg również powinien znaleźć się w umowie.

Do tego kupujący powinien załączyć oświadczenie, że zapoznał się ze stanem technicznym samochodu. Należy jednak unikać zapisów, które w jakiś sposób próbują wykręcić sprzedawcę od odpowiedzialności. Jeśli kupiony pojazd okaże się wadliwy lub wyjdą na jaw jakieś podejrzane przeróbki, które poprzedni właściciel starał się ukryć – umowa sprzedaży pojazdu zapewnia kupującemu prawo do stawiania roszczeń i reklamacji. Choćby z tego względu warto zadbać o jak najwięcej detali związanych z zakupem.

Gdzie sprawdzić oryginalne dane techniczne pojazdu?

Gdy umowa sprzedaży samochodu czeka na wypełnienie, warto przejrzeć katalog samochodów, w którym uszeregowane są poszczególne modele danej marki, wskazując na ich historię oraz parametry techniczne.

To ważne źródło informacji, które okazuje się bardzo przydatne podczas oględzin i weryfikacji samochodu, jaki chce się zakupić.

Poniżej znajdują się linki do katalogów marek najpopularniejszych na naszym rynku wtórnym:

Zapraszamy do zapoznania się z każdą z nich.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki